Varis Kremi Nasıl Olmalı?

Varisle ilgili krem kullanımı iki durumda gereklidir. Birisi varisin lazer, radyo frekans, köpük, skleroterapi gibi uygulamalarından sonra ikincisi varise bağlı olarak ortaya çıkan yaraların tedavisinde.

Varis Tedavisi Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Toplardamar tedavisine yönelmiş fleboloji uzmanlarının işlemlerden sonra görülebilecek istenmeyen durumları önlemek için en sık reçete ettiği krem Kutalin Kremdir.
Ameliyatsız tedaviler radyo frekans, köpük, lazer gibi tedaviler deri üzerinden yapıldığı için deride çeşitli reaksiyonlar gelişir. Bunlar küçük yaralar, kızarıklıklar ve kahverengi lekelerdir. İşlemden sonra Kutalin Krem kullanmak bu yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar, iltihaplanma riskini düşürür ve kahverengi leke oluşma ihtimalini azaltır. (1)

Varis yarası için krem kullanmalı mı

Varis Yarasına Ne İyi Gelir?

Ulcus cruris de denir, kronik yaralardandır, tedavisi meşakkatlidir çünkü damar sorunu üzerine geliştiği için bölgenin beslenmesi bozuktur ve doku iyileşmesi çok yavaştır. Varise bağlı gelişen ülserlerin tedavisi aylarca sürebilmektedir. Oluşmasının ve zor iyileşmesinin en önemli sebebi bölge kanlanmasının yetersizliği ve gelişen şişlik sebebiyle ortaya çıkan stazdır.

 Bu tür yaraların başlangıcı staz dermatiti şeklinde olur. Bölge şişer, morarır, kahverengi lekeler oluşur, deri giderek inceli ve basit bir travmayla yaralar ortaya çıkar.


Öncelikle yaraya neden olan çevresel varisler varsa onların tedavi edilmesi gerekir. Bunların tedavisi yapılırken yara bakımı da şarttır ve doktor kontrolünde bakım yapılmalı, sıkça kontrole gidilmelidir.
Bu yaralara staz ülseri de denir.


Varis yaraları için geliştirilmiş bir çok tedavi yöntemi vardır ancak hepsinde bölgesel olarak mikrop öldürücü, doku yenileyici, ödem azaltıcı, iyileşmeyi hızlandırıcı özelliği olan kremler de kullanılır. Bu olumlu etkilerin hepsini tek tüpte toplayan tek ürün Kutalin Kremdir. Diğer tedavilere ek olarak yara yüzeyinin kremle kaplanması yara iyileşme hızını arttırır, iltihap riskini azaltır, daha fazla lekelenmeyi önler, etrafındaki derideki şişliği azaltır. (2)

Lazer Sonrası Krem Kullanmak İşe Yarar mı?

Lazer uygulamalarından sonra deride oluşan yüzeysel hasar iyileşirken leke oluşma riski vardır ve bu lekelenme önlenebilir bir komplikasyondur. (3) En yaygın kullanılan lazerler exotherme lazer ve İPL lazerdir. Her ikisinde de deride yüzeysel bir yanık oluşur. Bu yanığın deride yapabileceği hasarı ve işlem sonrası olaşabilecek kahverengi lekelenmeleri önlemenin en iyi yolu işlemden sonra başlayarak sonraki günlerde Kutalin Krem kullanmaktır.

Radyo Frekans Tedavisi sonrası Krem Kullanımı

Kılcal damar çatlaması da denilen kılcal damarlar kıldan çok ince iğnelerle radyo frekans enerjisi verilerek yok edilir. İğne her ne kadar çok ince de olsa 1 mm çapında küçük yaralanmalara neden olur. Bu noktasal yaralanmalar 1 -2  haftada düzelir. Krem kullanılırsa iyileşme daha hızlı olur ve noktasal leke oluşumunu önler.

Köpük Tedavisi Sonrası Krem Kullanımı

Damarı içerden kimyasal olarak tahrip eden ilacın damara verilerek damarın yok edilmesi işlemidir. Verilecek ilaç sıvı olarak verilebildiği gibi aynı ilaç köpürterek de verilebilir. Her ikisi de son derece başarılı uygulamalardır. Kalın damar da olsa kılcal damar da olsa uygulama noktalarında ilaç deri altına kaçarsa küçük yaralar oluşur, yara oluşmasa da damar boyunca şişlik ve bazı hastalarda pigmentasyon denen kahve rendi lekeler oluşabilir. Krem kullanıldığında bunların oluşma riski azalır.

Varis Ülseri Kremle Geçer mi?

Diğer tedavi modaliteleri (varislerin yok edilmesi, unno botu, hiperbarik oksijen vs) uygulanırken yaranın kremle kaplanması dış etkilere karşı koruyucu tabaka oluşturur, mikrop öldürücü etkisiyle yarayı mikroplardan arındırır, epitelizasyon hızını arttırarak iyileşmeyi hızlandırır, kolejeni uyararak derinin dayanıklılığını arttırır.

Varis Kremi Markalarını Gördünüz mü?

Hangi marka olursa olsun, içeriğinde hangi maddeler bulunursa bulunsun kremlerin varisi tedavi etme etkisi yoktur. Piyasada bu tür kremler satılsa da hiçbir etkisi olmayacağını üretici firma da bilmektedir ve bu tür ürünler sadece para kazanmak için üretilip piyasaya verilir.

REFERANSLAR

  1. Gordon, J. A. (1978). The After-Care Treatment of Varicose Veins. Central African Journal of Medicine24(4), 64-67.
  2. Peschen, M., Petter, O., & Vanscheidt, W. (1996). Chronic venous insufficiency–from pathophysiology to therapy. 4: Treatment of ulcus cruris–therapy guidelines. Fortschritte der Medizin114(30), 395-397.
  3. Duke, D., & Grevelink, J. M. (1998). Care before and after laser skin resurfacing. A survey and review of the literature. Dermatologic surgery24(2), 201-206.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir