Kutalin Krem Nedir?

Gerek küçük yaralanmalar, gerekse yüzeysel hasar oluşturan tıbbi ve estetik uygulamaların sonrasında tek yönlü etkili ürünler üretilmektedir. Bu etkiler yara iyileşmesinin hızlandırılması, enfeksiyondan koruma, skar oluşumunu azaltma etkisi bulunan ürünler üretildi.

Fakat yaralanma sonrası oluşabilecek lekelenmeyi (posttravmatik hiperpigmentasyon) önleme etkileri yoktur. Dermatologlar, bu etkiyi de elde edebilmek için iki veya üç kremi karıştırarak kullanmayı öneriyorlar fakat bu durumda da karışımdaki aktif madde oranı ciddi düzeyde azalmaktadır.

Kutalin Krem tüm bu etkili aktif maddeleri tek tüpte ve optimum oranlarda bir araya getirmiştir. Tek kremle hızlı iyileşme, enfeksiyondan korunma, skar oluşumunu azaltma ve pigmentasyonu önleme etkileri elde edilir.

Kutalin Krem’in Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

 • Formülü oluşturulurken, yüzeysel yaralanmalar ve tıbbi uygulamalar sonrası karşılaşılabilecek sorunları önleme amacı güdülmüştür.
 • Gerek ülkemiz, gerekse yurtdışında yaygın olarak kullanılan ve bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış maddeler tercih edilmiştir.
 • Optimum oranlarla oluşturulmuş içeriğiyle, Kollagen oluşumunu arttırarak yara iyileşmesini hızlandırır. Özellikle meme başı çatlakları ve variköz ülser gibi sorunlu yaralarda tercih edilir.
 • Antimikrobiyal etkiyle bakterilerin %99’u, virüs ve mantarların ise önemli bir kısmını yok ederek enfeksiyonu engeller.
 • İz oluşma ihtimalini azaltır. UV (Ultraviyole) ışınları engelleyen faktörü ile posttravmatik leke oluşumunu önler.
 • Ödem oluşmasının önlenmesi ve ortadan kaldırılmasında etkildidir.
 • Ciltte kalite artışı sağlar.

Kutalin Krem’in İçeriği Nelerdir?

Klorheksidin dlukonat, Panthenol, Hamamelis virjiniana, Triticum vulgare, Çinko oksit, Allantoin, E vitamini, Suncat MTA’dan oluşmaktadır.

Kutalin krem içeriğinde yer alan etkin maddeleri yakından tanımak, kullanım alanlarını görmek ve yapılan bilimsel araştırmalara göz atmak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kutalin Krem Kullanım Alanları Nelerdir?

Diğer kullanım yerleri;
Lazer uygulaması sonrası, güneş yanığı sonrası oluşan 1. Ve 2. Derece yanıklar
Variköz ülserler (varis yaraları)
Yatak yaraları (dequbitis ülseri)
Sivilce, çıban gibi deri enfeksiyonları
Ameliyat yaraları
Emzirme döneminde görülen memebaşı sorunları
Pişikler (hem erişkinlerde hem de bebeklerde güvenle kullanılır)
Kuru ciltlerde deri nemlendirmede
Deri bakımında

Kutalin Krem İçeriğindeki Maddelerin Etkileri

Panthenol (dexpanthenol)
B 5 vitamininin ön formudur, B5 vitamini deriden emileez ama ön formu olan provitamin B5 kolaylıkla emilir. % 5 içermektedir. Vücuda girdikten sonra daha aktif formu olan pantotenik asite dönüşür.(2)
Klorhexidin diglukonat
Klorheksidin diglukonat klorhexidin hidroklorürden çeşitli avantajlara sahiptir. Antimikrobial etkilidir, uygulandığı alanda bakterilerin % 99.9 unun virüslerin önemli bir kısmını ve mantarların da bir kısmını yok eder. (3)
Hamamelis
Tam adı hamamelis virjiniana’dır % 5 yoğunlukta içermektedir. Astrenjan etkiye sahiptir, protei yapısını değiştirerek dokuyu büzer ve hızlı iyileşme sağlar. Hemostaz etkisiyle kanama miktarını azaltır, antienflamatuar etkiyle ödemin daha çabuk çekilmesini sağlar. (4)
Triticum vulgare (buğday proteini)
Buğdaydan elde edilir ve % 5 içermektedir.
Genel olarak variköz ülser (varis yaraları), radyasyon yanıkları, yatak yaraları (dequbitis ülseri) derin çatlaklar, sünnette sonra yara bakımı, egzama, sedef, memebaşı çatlaklarında etkilidir (5)
Çinko oksit
Ağırlıklı olarak pişik tedavisi ve yanıklarda anti bakteriel amaçlı kullanılır. % 5 oranında yeterli antimikrobial etki gösterir. Mikrop öldürücü etkisi yanı sıra UV blok etkisi de vardır, UVA ve UVB nin vücuttaki zararlı etkilerine karşı koruma sağlar. Güneş koruyucu etkisi ile yüzeysel yaralanmalar sonrası görülen lekelerin (post travmatik hiperpigmentasyon) oluşumunu engeller. Bunların yanı sıra diabetik yaralar,2.derece yanık,diaper dermatiti (pişik), deri tahrişleri gibi sorunların çözümüne katkı sağlar.
Güneş koruma etkisi yeterlidir ve risksizdir (6)
Antimikrobial etkisi bölgesel kullanımda yeterli düzeylerdedir (7)
Allantoin
Allantoin karakafes otu, lotus çiçeği, aloe vera ve papatyadan elde edilmektedir. Kutalin Krem’de % 2 oranında aktif allantoin bulunmaktadır. Ve bu en etkin orandır. En büyük özelliği nem tutmasıdır. Derinin nem tutma kapasitesini arttırmasıyla pullanmayı ve kuruluğa bağlı kaşıntıyı azaltır bunun deriyi yatıştırma, yenilenmeyi hızlandırma ve kolajen sentezini uyararak cildin elastikiyetini arttırma etkileri vardır. Yaralanmalar sonrası oluşacak skarın daha hafif düzeyde olmasını sağlar. (8)
E vitamini
E vitamini tokoferol ve tocotrienol adlı maddelerin dörder farklı molekülü ile oluşan ve yağda çözünen bir vitamindir Bilinen en etkili antioksidandır, vücutta üretilen serbest radikalleri ve diğer zararlı maddelerin zararını engeller. Kutalin Krem % 0.5 oranında vitamin E içerir. Cildin nemini koruyucu etkisi yanı sıra güneşin UV ışınlarının, radyasyonun derideki zararını azaltır. Yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır. (9)
Suncat MTA
Son yıllarda geliştirilmiş en etkili güneş koruyucudur. Üçlü komplex şeklinde üretilir. Güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarına karşı kalkan oluşturur. Derinin üst tabakasının zedelendiği yaralanmalar ve tıbbi işlemler sonrası leke oluşumunu engellemede en etkili maddelerdendir.

Kutalin Krem Kullanılmaması Gereken Durumlar

Kutalin Krem şu durumlarda kullanılmaz;
Dekspantenol, klorheksidin diglukonat, hamamelis virjiniana, çinko oksit, allantoin triticum vulgare ve  vitaminE ye karşı aşırı duyarlılığı, intoleransı ve  alerjisi olanlar kullanmamalıdır.
Başlangıçta bu maddelere karşı alerji veya hassasiyet yokken sonradan gelişme ihtimali çok düşük de olsa vardır, sonradan beklenmeyen reaksiyon ortaya çıkması durumunda kullanımı sonlandırılmalı ve öneren doktora danışılmalıdır.

Hamilelikte Kutalin Krem Kullanılır mı?

İçeriğindeki aktif maddelerle ilgili hamile annelerle yeterli ve güvenilir bilimsel çalışma yapılmadığından hamilelerde kullanımı önerilmemektedir. Deri üzerinden kullanım da olsa vücut tarafından bir miktar emildiği için çok gerekli değilse kullanılmamalıdır. Bu aktif maddelerin zarar verebileceği yönünde bir şüphe olmasa da hamilelik süresinde hayati önemi olmayan ilaç kullanmak önerilmez.

Emziren Annelerde Kutalin Krem Kullanılır mı?

Evet kullanılabilir, bebekteki pişiklerin tedavisinde de güvenle kullanılabilir. Emziren kadınlarda meme başı çatlamaları, karın cildinde çatlaklar olması durumlarında kullanılabilir. Meme başına sürüldükten sonra bebeğin yutmaması için emzirme öncesi memebaşı ve etrafı (areola mama) temizlenmeli sonra emzirilmelidir. Emzirmeden önce meme başında krem kalmamalıdır.

Bebekte Kutalin Krem Kullanılır mı?

İçerdiği aktif maddelerin bu oranlarda bebeklerde kullanımı yaygındır. Bebeklerde görülen pişik (diaper dermatiti), egzamaya benzer şekilde ortaya çıkan koltukaltı kızarıklığı, yüzeysel yanıklar gibi sorunların çözümünde kullanılabilir. İstenmeyen reaksiyon görüldüğünde suyla kremi uzaklaştırmak yeterlidir ve devam edilmemelidir.

REFERANSLAR

 1. Baron, J. M., Glatz, M., & Proksch, E. (2020). Optimal support of wound healing: New Insights. Dermatology236(6), 593-600.
 2. Gorski, J., Proksch, E., Baron, J. M., Schmid, D., & Zhang, L. (2020). Dexpanthenol in wound healing after medical and cosmetic interventions (Postprocedure wound healing). Pharmaceuticals13(7), 138.
 3. Walsh, B. A., Blakemore, P. H., & Drabu, Y. J. (1987). The effect of handcream on the antibacterial activity of chlorhexidine gluconate. Journal of Hospital Infection9(1), 30-33.
 4. Wolff, H. H., & Kieser, M. (2007). Hamamelis in children with skin disorders and skin injuries: results of an observational study. European journal of Pediatrics166(9), 943-948.
 5. Sanguigno, L., Minale, M., Vannini, E., Arato, G., Riccio, R., Casapullo, A., … & Cuomo, O. (2015). Oligosaccharidic fractions derived from Triticum vulgare extract accelerate tissutal repairing processes in in vitro and in vivo models of skin lesions. Journal of ethnopharmacology159, 198-208.
 6. Kim, K. B., Kim, Y. W., Lim, S. K., Roh, T. H., Bang, D. Y., Choi, S. M., … & Lee, B. M. (2017). Risk assessment of zinc oxide, a cosmetic ingredient used as a UV filter of sunscreens. Journal of Toxicology and Environmental Health, Part B20(3), 155-182.
 7. Aditya, A., Chattopadhyay, S., Jha, D., Gautam, H. K., Maiti, S., & Ganguli, M. (2018). Zinc oxide nanoparticles dispersed in ionic liquids show high antimicrobial efficacy to skin-specific bacteria. ACS applied materials & interfaces10(18), 15401-15411.
 8. Pasquet, J., Chevalier, Y., Couval, E., Bouvier, D., Noizet, G., Morlière, C., & Bolzinger, M. A. (2014). Antimicrobial activity of zinc oxide particles on five micro-organisms of the Challenge Tests related to their physicochemical properties. International journal of pharmaceutics460(1-2), 92-100.
 9. Araújo, L. U., Grabe-Guimarães, A., Mosqueira, V. C. F., Carneiro, C. M., & Silva-Barcellos, N. M. (2010). Profile of wound healing process induced by allantoin. Acta Cirurgica Brasileira25, 460-461.
 10. Keen, M. A., & Hassan, I. (2016). Vitamin E in dermatology. Indian dermatology online journal7(4), 311.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir