Küçük Yaralanmalar Sonrası Ne Yapmalı?

Özellikle çok hareketli yaşamın olduğu çocukluk yaşlarında maç esnasında, bisikletten düşmeyle veya şakalaşırken sıkça yaralanmalar olur. Bu yaralanmalar daha çok yüzeysel deri kaybı şeklinde karşımıza çıkar.

Deride Sıyrılma

Düşmeyle, yerde sürtünmeyle çevredeki sert ve pürüzlü yapılar zımpara gibi deriden bir tabaka kaldırır. Sürtünme hafifse yüzeysel bir yaralanma olur ve herhangi bir müdahale veya ilaç kullanmak gerekmez ama sürtünme sert olursa daha derin bir deri tabakası sıyrılır ve kanama olur. Kanama varsa deri tama yakın, en az üst 3-4 katı sıyrılmış demektir. Kanamanın olması koruyucu tabakanın da yok olduğunu gösterir ki bu durumda iltihap gibi ek sorunlar yaşanabilir.

Küçük yaralanmalara nasıl önlem almalı

Kanayacak kadar derin sıyrılmalarda iltihaptan korunmak için mikrop öldürücü de içeren ilaç kullanılmalıdır. Kutalin Krem mikrop öldürücü klorheksidin içerir bunun yanı sıra iyileşmeyi hızlandıran hamemelis ve triticum vulgare, daha az iz kalmasını sağlayan dexpanthenol ve iyileşme döneminde kahverengi leke oluşmasını engelleyen suncat MTA içerir.
İlk andan itibaren kullanılırsa sorunsuz bir iyileşme elde edilir.

Ev Yaralanmaları

İnsanların hayatlarının önemli bir kısmı evde geçer, uyku bölümü ayrı düşünülse de geride kalan kısım da uzun saatlerdir. Evde birçok yaralanma türü görülebilmektedir. Ve dünyadaki küçük yaralanmaların önemli bir kısmı ev yaralanmalarıdır (1)

Küçük Kesikler

Basit bıçak kesmesi, jilet kesmesi, cam yaralaması gibi yaralanmalarda derinin tüm katları kesilir. Kesiğin büyüklüğüne göre dikiş atılması ye da epiglue denilen yapıştırıcı ile yapıştırılması gerekebilir. Böylesi ciddi durumlarda sağlık kuruluğuna başvurup sağlık profesyonellerinden yardım alınmalıdır. Küçük yaralanma ise yaranın daha çabuk iyileşmesi ve iyileşme döneminde leke ve iyileştikten sonra iz kalmaması için krem kullanılmalıdır.

Evcil Hayvan Tırmalaması

Özellikle küçük yaş çocuklar kedilere nasıl davranılacağını bilmediği için farkında olmadan kedinin canını yakabilir. Kedi huysuzsa çocuğu patisiyle çizebilir, kedinin tırnakları çok sivri olduğu için genellikle derin yaralar ve iyi bakım yapılmazsa iz kalabilir. (2)

Köpekler bu şekilde zarar vermezler daha çok oyun oynarken istemeden tırnağıyla çizebilirler, köpeklerin tırnakları sivri olmadığı için çizmez, sıyırma şeklinde yaralar.

Her iki durumda da iyileşme süresini hızlandırmak, iltihaplanıp daha derin yaraya dönüşmesini engellemek ve daha az iz kalmasını sağlamak için Kutalin Krem kullanmak doğru bir yaklaşım olur.

Mutfak Kazaları

Kadınların kalesi gibidir mutfak ve hayatının önemli bir kısmı burada geçer, doğal olarak onlarca çeşit iş yapılır mutfakta. Bu kadar çeşitli ve tehlikeli işlerin yapıldığı bir yerde mutlaka zaman zaman yaralanmalar olur (3).
Bıçak kesmesi, rendeyle sıyrılma, bardak yıkarken bardağın kırılması gibi yaralanmalar, sıcak su dökülmesi, sıcak tava tutma gibi yüzeysel yanıkların daha çabuk iyileşmesi ve iz kalmaması için krem kullanılmalıdır. Sıcak yağla yanma, büyük kesik gibi yaralanmalarda sağlık kuruluğundan yardım alınmalıdır çünkü yağ yanığı daha yüksek dereceli yanık yapar ve tedavisi zordur. Evde 1ç derece yanıklar tedavi edilebilir ama 2. Derece ve 3. Derece yanıklar dar alanda bile olsa mutlaka doktor tarafından takip ve tedavi edilmelidir.

Kimyasal Tahrişler,

Yoğun tuz ruhu, çamaşır suyu, deterjanlar, kireç gibi kimyasallar deride tahrişe neden olabilir, derinin rahatlaması, tahrişin kısa sürede düzelmesi, acının azaltılması ve sürecin çabuk geçmesi için krem kullanılmalıdır. Benzer şekilde titizlik hastalığına bağlı elleri günde onlarca defa yıkamaya bağlı tahrişlerin de bakımının yapılması iyi olur

Tıraşa Bağlı Yaralanmalar

Erkeklerin rutin yaptığı işlem olduğu için yaralanma ihtimali düşüktür ancak diğer vücut bölgelerinin kılları tıraş edilirken jiletle kesilme daha sık yaşanmaktadır, jilet kesikleri sonrası genellikle yara bakımına ihtiyaç olmaz ve ilaç kullanılmaz. Daha kısa sürede iyileşmesi için krem kullanılabilir. Benzer şekilde hassas bölgelere yapılan ağda sonrası tahrişe bağlı gelişen rahatsızlıklar da Kutalin Krem ile deri yatıştırılabilir. İçeriğindeki allantoin deride nemlenme ve rahatlama sağlar.

REFERANSLAR

  1. LeBlanc, J. C., Pless, I. B., King, W. J., Bawden, H., Bernard-Bonnin, A. C., Klassen, T., & Tenenbein, M. (2006). Home safety measures and the risk of unintentional injury among young children: a multicentre case–control study. Cmaj175(8), 883-887.
  2. Kurrle, S. E., Day, R., & Cameron, I. D. (2004). The perils of pet ownership: a new fall‐injury risk factor. Medical Journal of Australia181(11-12), 682-683.
  3. Mondal, J. (2012). A Review on Mechanical & Physical Hazards at Domestic Kitchen. International Journal of Occupational Safety and Health2(1), 7-10.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir