Suncat MTA UVA ve UVB ye karşı deriyi güçlü şekilde koruyan üçlü komplextir.

q

Suncat MTA

Güvenilir ve etkili yeni jenerasyon güneş filtreleme. Üretilmeye başlandığı ilk günden beri, kolay uygulanabilirliği,güvenli oluşur, yeterli performansı sayesinde kozmetolojinin vazgeçilmezi olmuştur.

2016 senesinde pazarda yerini alan yeni nesil güneş koruyucu suncat tüm yönetmeliklere uygundur. Ethylhexyl Methoxycinnamate, Octocrylene ve Butyl  methoxy dibenzoyl methane üçlüsüyle ve enkapsülasyon tekniği ile üretilmektedir. Uygulanan enkapsülasyon yöntemi filtreleme etkisinin uzun süre korunmasını sağlar.

Deriden emilimi olmadığı için sistemik yan etkisi olmaz ve alerhik reaksiyonlar daha seyrek görülür. UVA yanı sıra UVB yi de filtrelemesi diğer bir çok güneş koruyucudan üstünlüğüdür. Üçlü komplex mikronize kürecikler iki katmanlıdır, dış katmanı (-) yüklü olduğu için toparlanma ve topaklanma olmaz, kolaylıkla yayılabilir.

Şekil : Güneş ışınlarının deri üzerine eşit dağılımını sağlamak için dik açıya dönüştürülür

Şemada görüldüğü gibi moleküllarin deri üzerinde oluşturduğu diffüz tabaka filtreleme işlemini kusursuz hale getirmektedir.

SunCat serileri kullanımı ile cilt üzerinde düzgün (kesintisiz) bir tabaka ve de maksimum güneş korumasını elde etmek kolaydır.

Tablo: Suncat kullanımı sonrası ölçülen SFF ve UVA değerleri

Tablo değişik oranlarda krem kullanımı ve bu oranların ölçülen SPF değerini ve UV blok değerini vermektedir. Yeterli koruma sağladığı kanıtlanmıştır.

SunCat MTA’nın fotostabilitesine yönelik, krem bazında, jel bazında ve TiO2 ile birlikte krem bazında 2 saat 4 saat ve 6 saat kesintisiz güneş ışığı altında tutularak, in vitro olarak SPF değerleri ölçümlenmiş ve istatistiksel olarak aralarında bir fark yoktur.

Tablo İnvivo ve invitro ölçümler

Suncatı oluşturan üçlü molekül grubu soğuk ve sıcak proseslere dayanıklıdır. Yapılan dermatolojik testlerde alerjiye rastlanmamıştır, %10 luk jel formunda  ürünle AMA labs, (New York) tarafından Repeat Insult Patch testiyle 52 gönüllü üzerinde test edilmiş ve deneme süresince alerjik reaksiyon gelişmemiştir. Bunun en önemli sebebi enkapsüle formda olmasıdır.

Cilde uygulanan fondöten vs gibi kozmetiklerin altına uygulanabilir. Üçlü komplexi oluşturan moleküllerin (Ethylhexyl Methoxycinnamate, Butil Metoksidibenzoilmetan, Benzofenon-3)   etkileri şu şekildedir;

Suncat MTA’yı oluşturan molküller;

  1. Ethylhexyl Methoxycinnamate
  2. Butil Metoksidibenzoilmetan
  3. Benzofenon-3

Komplexi oluşturan moleküllerin etkileri şu şekildedir;

Ethylhexyl Methoxycinnamate (Octinoxate, Octyl Methoxycinnamate)

En yaygın olarak kullanılan kimyasal güneş kremi olan berrak, yağda çözünür, “kozmetik açıdan zarif” bir sıvı. UVB radyasyonunu (dalga boylarında: 280-320 nm) 310nm’de tepe korumasıyla emer.

UVA ışınlarına (320-400 nm aralığı) değil, yalnızca UVB’ye karşı koruma sağlar – bu nedenle her zaman başka güneş koruyucuları da içeren ürünlerle birlikte kullanılır. Çok kararlı da değildir, güneş ışığına maruz kaldığında bir şekilde bozulur ve etkinliğini kaybeder (anında değil, zamanla – 35 dakika içinde SPF koruma yeteneğinin %10’unu kaybeder). Daha kararlı hale getirmek için, kararlı ve geniş spektrumlu koruma sağlamak için diğer güneş koruyucu maddelerle birleştirilebilir ve birlikte kullanılmalıdır.

Güvenlikle ilgili olarak, Octinoxate ile ilgili bazı endişeler de var. In vitro (laboratuvarda gerçek insanlar üzerinde değil) ve hayvan çalışmaları, hormonal (östrojen benzeri) etkiler üretebileceğini göstermiştir.

Panik yapmayın, çalışmalar gerçek insanlar üzerinde gerçek yaşam koşulları altında yapılmamıştır, bu nedenle Octinoxate’den tamamen kaçınmak muhtemelen aşırı temkinlidir. Bununla birlikte, hamileyseniz veya küçük bir çocuksanız (2 yaşından küçük) , sadece süper güvenli tarafta olmak için fiziksel ( çinko oksit / titanyum dioksit ) veya yeni nesil Tinosorb bazlı bir güneş kremi seçin.  

Genel olarak, Etilheksil Metoksisinamat, eski okul kimyasal güneş koruyucu ajandır. Günümüzde güneşten korunma için birçok daha iyi seçenek var, ancak “kullanıldığı kadar güvenli” olarak kabul ediliyor (ve güneş kremleri oldukça iyi düzenlenmiş) ve dünya çapında mevcut (AB’de %10’a kadar ve Avrupa’da %7,5’e kadar kullanılabilir)

Butil Metoksidibenzoilmetan (Avobenzone)

Ünlü Avobenzone. Uygun UVA koruması sağlayan küresel olarak mevcut tek kimyasal güneş koruyucu ajan olduğu için özel bir maddedir. UVA korumasının küresel altın standardıdır ve dünyada en çok kullanılan UVA güneş kremidir.

360 nm’de tepe koruma ile tüm UVA aralığında (hem UVA1 hem de UVA2 olan 310-400 nm) çok iyi koruma sağlar.

Bununla birlikte, bununla ilgili sorun,  fotostabil olmaması ve güneş ışığında bozulmasıdır. Wikipedia  , avobenzonun sadece bir saatlik güneş ışığından sonra UV absorpsiyon kapasitesinin %36’sını kaybettiğini söylüyor (güneş kremlerinin birkaç saat sonra yeniden uygulanmasının nedenlerinden biri de bu).

Kozmetik endüstrisi, avobenzonu stabilitesini artıran diğer UV filtreleriyle (oktokrilen,  Tinosorb S veya Ensulizole gibi ) birleştirerek veya kapsülleyerek sorunu çözmeye çalışıyor ve her iki çözüm de yardımcı olurken, ikisi de mükemmel değil. İlginç bir şekilde, avobenzonun mineral güneş kremleri (yani titanyum dioksit ve çinko oksit ) ile kombinasyonu iyi bir fikir değildir. ABD’de, avobenzon mineral güneş kremleri ile birleştirildiğinde kararsız hale geldiği için kesinlikle yasaktır.

Güvenlik açısından, avobenzone oldukça iyi bir güvenlik profiline sahiptir. Tahriş edici değildir ve diğer bazı kimyasal güneş kremlerinin aksine östrojenik etki göstermez. İzin verilen maksimum avobenzon konsantrasyonu AB’de %5 ve ABD’de %3’tür.

Benzofenon-3 (Oxybenzone)

UVB ve kısa UVA ışınlarını (280-350nm) emen ve 288 nm’de en yüksek koruma sağlayan kimyasal bir güneş koruyucu ajan. Diğer birçok kimyasal güneşten koruyucunun aksine,  oldukça kararlıdır ancak UV emme yetenekleri zayıftır. Bu nedenle uygun koruma için her zaman diğer güneş koruyucu maddelerle birleştirilmesi gerekir. Çoğu zaman, formülleri UV hasarından güzel bir şekilde koruyabildiği için uygun bir güneş koruyucu ajandan ziyade bir fotostabilizatör olarak kullanılır.

Güvenlikle ilgili olarak, BP-3 biraz tartışmalıdır. Birincisi, molekülleri küçüktür (228 Da) ve çok lipofiliktir (yağ seven) ve bu özellikler çok iyi absorpsiyon ile sonuçlanır. Sorun şu ki, güneş kremini kan dolaşımınızda değil, cildinizin üstünde istiyorsunuz, bu nedenle BP-3 için bu bir sorun. Aslında o kadar iyi emilir ki, BP-3 içeren bir güneş koruyucu ürünün uygulanmasından 4 saat sonra idrarda tespit edilebilir.

BP-3’ün bir başka endişesi de, cilde topikal olarak uygulandığında muhtemelen önemli olmasa da, bir miktar östrojenik aktivite göstermesidir. Östrojenik aktivite sadece in vitro (test tüplerinde) ve laboratuar hayvanları tarafından ağızdan alındığında doğrulandı ve normalde yaptığınız gibi topikal olarak kullanıldığında değil. Aslında, güneşten koruyucuların tüm vücutta topikal olarak kullanıldığında östrojenik etkisini incelemek için 2004 yılında yapılan bir takip çalışması, “üreme hormonlarının endojen seviyelerinin etkilenmediğini” (BP-3 hem plazmada hem de idrarda tespit edilebilmesine rağmen) buldu. bu yüzden emilimi şüphesiz çok iyidir).

Öte yandan, güneşten koruyucular dünyanın birçok yerinde oldukça iyi düzenlenmiştir ve BP-3 ” kullanıldığı kadar güvenli ” olarak kabul edilir ve her yerde izin verilen bir güneş koruyucu maddedir.  AB’de %10’a kadar ve ABD’de %6’ya kadar konsantrasyonlarda kullanılabilir.

Genel olarak, BP-3 muhtemelen en az sevdiğimiz güneş koruyucu ajandır ve onsuz güneş koruyucuları tercih ederiz. Ancak sevdiğiniz ve BP-3 içeren bir formül bulursanız, onu atmanız gerektiğini düşünmüyoruz. BP-3 içeren bir güneş kremi kesinlikle güneş kremi olmamasından daha iyidir.