Dermabrazyon Sonrası Hangi Krem Kullanılmalı?

Dermabrazyon Nedir?

Derm deri, abrazyon zımparalamak anlamına gelir, birlikte düşünüldüğünde tam karşılığı deriyi zımparalamak anlamına gelir. İsim çok eskiden verilmiş, verildiği yıllarda bu iş için sadece zımparalama şeklinde uygulanıyordu. Günümüzde teknolojik gelişmelere dermabrazyon da eşlik etmiştir ve klasik zımparalamaya ek olarak lazer abrazyon denilen uygulama da yapılmaktadır. Banyoda banyonun sonunda deri yumuşadığında sert bir lifle sıkı bir şekilde liflemek bile hafif düzeyde abrazyon olarak değerlendirilebilir.

Dermabrazyon Nasıl Yapılır?

Temel amaç derinin üst tabakasını almaktır, ihtiyaca göre alınacak deri tabakası kalınlığı belirlenir ve buna göre plan çizilir. Çok yüzeysel bir cilt tabakası alınabildiği gibi ihtiyaç halinde kanayacak kadar derin bir tabaka da alınabilir.
Dermabrazyon;
Zımpara benzeri ucu olan dönen motorlu alet yardımıyla müdahale edilecek deri alanından çok ince tabakalar halinde sıyırma işlemi yapılır. İşlem sorunlu derideki sorunun yapısına ve deinliğine göre değişir. Örneğin güneş lekesinde çok ince tabaka kaldırılırken derin sivilce izleri için daha kalın bir tabaka kaldırılır. (1)
Mikro Dermabrazyon
Daha hafif uygulamadır, hava üfleyen alet çok ince kum tanelerini deriye hızla çarpar, her kum tanesi çok küçük bir deri parçası alır, bu da bir tür zımparalamadır ve daha küçük sorunların çözümünde kullanılır (2).
Lazer Abrazyon
Etki derinliği belirlenebilen lazer ışınıyla yüzeysel bir tabaka yakarak uzaklaştırılır. Güneş yanığına benzer bir yakma işlemidir. En sık kullanılan lazer fraksiyonel lazerdir (3).
Salabrazyon
Dövme silme amacıyla yapılır. Deriden bir tabaka zımparalama şeklinde kaldırılır ancak alınan tabaka yetersiz kaldığı yani dövme yaparken kullanılan boyanın daha derinde olması sebebiyle boya yeterince alınamaz. Geride kalan boyayı kusturmak için yaranın üstüne tuz konur ve bu şekilde pansuman yapılır. Tuz yaranın üstündeki dövmenin boyasını dışarı çıkarır. Geçmişte uygulanan, kötü üz kalması sebebiyle artık pek uygulanmayan bir yöntemdir. Yeni teknoloji ürünleri ile daha iyi sonuç alınmaktadır. Bunlar arasında en yaygın kullanılanı Q swich ND YAG lazerdir.
Hydrofacial dermabrazyon
her ne kadar bu isim kullanılagelse de yukarıdakiler kadar etkili bir soyma işlemi değildir ve farklı bir uygulama olarak değerlendirilmelidir. Deriye basınçlı su püskürtme şeklinde uygulanır, daha çok cilt bakımı gibi değerlendirilmelidir.

Dermabrazyon Sonrası Bakım Nasıl yapılır?

Sorun yüzeysel sıyrılma şeklinde yaralanma olarak kabul edilebilir, düşme sonucu cildin sıyrılması gibi bir doku hasarıdır ve ona benzer şekilde iyileşir. Bu tür doku kayıplarında yaşanabilen sorunlar olduğu için bu sorunları önleyebilecek şekilde bakım yapılmalıdır.

Yaşanabilecek sorunlar ve yaklaşımlar şu şekilde olabilir;
İltihap
Tüm uygulama alanında iltihap gelişebilir, iltihap gelişirse yaralanma daha derine inebilir ve beklenmedik düzeyde iz kalabilir, çukurluklar olabilir. Kullanılacak ürün mutlaka iltihabı önlenmelidir (4).

Lekelenme
Tüm yaralanmalar iyileşme döneminde kahverengi lekeler olabilir, buna post travmatik hiperpigmentasyon denir. Kullanılacak ürünün mutlaka güneş ışınlarını filtre etme etkisi olmalıdır (5).

Düzensiz iyileşme
Düzensiz iyileşme sonucu deride pürüzlü bir görünüm ortaya çıkabilir, pürüzsüz iyileşme sağlayan ürün kullanılmalıdır.

İyileşmenin geciktirilmemesi
Yara iyileşmesi geciktirilmesi hasta açısından sıkıntı yaratır, yara iyileşmesini hızlandıracak ürün kullanılmalıdır.

Ödem
Yüzde yaygın şişlik olması kaçınılmazdır ama bu süreyi kısaltan ürün kullanılabilir.
Tüm bu etkilerin tek tüpte toparlandığı tek ürün Kutalin Kremdir. Kutalin Krem, uygulandığı alandaki mikropların %99,9’unu yok eden klorheksidin diglukonat içerir, bu sayede yaralanma alanında iltihap riskini azaltır.
Kutalin kremin içeriğinde en etkili UVa ve UVB filtre özelliği olan Suncat MTA bulunmaktadır. Subcat MTA güneşin zararlı ışınlarını filtre ederek lekelenme ihtimalini düşürür.

Hamamelis virjiniana ve tritikum vulgare iyileşme döneminde düzensiz iyileşmenin önüne geçerek pürüzsüz iyileşme sağlar. Bu maddeler Kutalin Kremde optimum düzeyde (%5) bulunmaktadır.
Kutalin Krem içeriğinde bulunan dexpanthenol iyileşmeyi en iyi hızlandıran maddedir ve iyileşmenin daha hızlı ve kusursuz olmasını sağlar.

Allantoin yara bölgesindeki ödemi (şişlik) en hızlı uzaklaştıran maddedir ve Kutalin Kremde optimum yoğunlukta kullanılmıştır.

Dermabrazyon Hangi Sorunların Çözümünde Uygulanır?

 • Koyu renk lekeler
 • Çok sayıda küçük ve yüzeysel benler
 • Sivilce izleri
 • Jilet izi, faça izi
 • Yara izi
 • Ameliyat izi (beklenti minimal olmalıdır)
 • Kırışıklık
 • Siyah nokta
 • Yaşa bağlı derinin canlılığını kaybetmesi
 • Cilt yenileme

Dermabrazyon Yaptıranlar Şunlara Dikkat Etmelidir

Her aşamada uygulayıcı doktorun önerilerine uyulmalıdır
Direk güneşe maruz kalınmamalıdır, eğer güneşe çıkılacaksa mutlaka güneş koruyucu kullanmalıdır.
İltihap riskine karşı önlemler almalıdır
Aylarca sürebilecek kırmızılık dönemine hazırlıklı olmalıdır
2-3 hafta sosyal yaşamdan kopması gerekebileceğini bilmelidir.
Kutalin krem gibi zengin içerikli kremleri uygun sıklıkta kullanmalıdır.

Dermabrazyon Yapılmaması Gereken Durumlar

Siğil, bulaşıcı viral bir hastalık olduğu için tüm yüze yayılma riski olur.
Kanser şüphesi olan lekeler ve benlerin varlığı
Et benleri
Kabarık benler
Keloid varlığı, tüm uygulama alanında keloid oluşabilir. Keloid deriden kabarık kırmızı iyileşme dokusudur.
Bağışıklığın baskılandığı durumlar 8kanser tedavisi, organ nakli gibi)

Dermabrazyon Sonrası Süreç

Geniş bir yaralanma gibi düşünülebilir
İlk 4 gün acı, yanama, sızlama gibi şikayetler olur ve günler içinde kendiliğinden düzelir, bu dönemde ağrı kesici alınabilir. Aspirin kanamayı arttırabileceği için işlem öncesinde de sonrasında da kullanılmamalıdır.
4-5 gün sonra banyo yapılabilir
Yaralanma alanı 5-8 günde kabuk bağlar
Sonraki 7-8 günde kabuklar düşmeye başlar ve ciltten ayrılır
İlk günlerde başlayan şişlik sonraki 4-6 hafta kadar azalarak devam eder.
Kabuklar döküldükten sonra alttan pembe – kırmızı iyileşme dokusu ortaya çıkar, pembelik dönemi tüm yaralanmalarda görülen ve 5-6 ay devam eden bir iyileşme dönemidir ve mutlaka düzelir. Kutalin Krem bu süreyi kısaltır.

REFERANSLAR

 1. Smith, J. E. (2014). Dermabrasion. Facial Plastic Surgery30(01), 035-039.
 2. Shah, M., & Crane, J. S. (2018). Microdermabrasion.
 3. Reid, R., & Muller, S. (1980). Tattoo removal by CO laser dermabrasion. Plastic and reconstructive surgery65(6), 717-728.
 4. Perkins, S. W., & Sklarew, E. C. (1996). Prevention of facial herpetic infections after chemical peel and dermabrasion: new treatment strategies in the prophylaxis of patients undergoing procedures of the perioral area. Plastic and reconstructive surgery98(3), 427-33.
 5. Ship, A. G., & Weiss, P. R. (1985). Pigmentation after dermabrasion: an avoidable complication. Plastic and reconstructive surgery75(4), 528-532.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir