Plazma Pen Uygulamaları Sonrası Kutalin Kullanımı

Plazma pen uygulaması adını sıklıkla duyduğumuz, popüler bir uygulamadır. Pek çok cilt sorununda plasma pen tedavisine başvurulmaktadır. Bunlardan bazılarında olumlu sonuçlar alınır. Ancak bazı uygulamalarda verim alınma ihtimali düşüktür. Bu yazımızda tarafından plazma pen uygulaması detaylı olarak ele alınacaktır. Yazımızın tamamını inceleyerek hangi uygulamalardan verim alınacağını, uygulama sonrası bakımın nasıl olması gerektiği gibi soruların cevabına ulaşabilirsiniz.

Plazma Pen Nedir?

Plazma Pen cihazı hava ile etkileşime geçerek plazma etkisi yaratan bir cihazdır. Bu plazma etkisi cildin üst tabakasını etkileyerek cildin yeni form kazanmasını sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde birçok cilt bakımı uygulamasında plazma etkisine başvurulmaktadır.

Plazma pen cihazı farklı kademelerde ayarlanma özelliği olan bir cihazdır. Genellikle 9 kademeden oluşur. Hafif düzeyde cilt lezyonlarında düşük ayarda, ileri düzey cilt lezyonlarında ise yüksek kademede kullanılmaktadır.

Plazma etkisi ciltte hafif yanıklar oluşturur. Bu da cildin daha hızlı iyileşmesini ve yeni doku oluşturmasını sağlar. Plazma cihazı benzer etkiye sahip koter ve radyo frekans cihazından farklıdır. Koter ve radyo frekans cihazı direk ciltte temas ederek uygulanır. Plazma pen tedavisinde ise cihaz cilde direk olarak temas ettirilmez. Cihaz cilde çok yakın mesafede tutularak kullanılır. Bu sayede hava ile cilt arasında plazma etkisi oluşur. Cihazın cilde temas ettirilerek kullanılması uygun değildir.

Plazma Pen Ne İşe Yarar? Plazma Pen Uygulama Alanları

Plazma etkisi ciltte minimal hasar yaratarak yeni dokular oluşmasını sağlar. Bu etkisi sayesinde ciltte oluşan lekelerin tedavisinde, cilt sıkılaştırmaya kadar pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Bazı uygulamalarda maksimum verim alınırken, bazılarında çok düşük etki alınmaktadır.

Plazma Pen Tedavisinin En Etkiliği Olduğu Alanlar

 • Leke tedavisi
 • Yüzeysel ben silme
 • Kırışıklık tedavisi
 • Cilt sarkması tedavisi

Plazma Pen Tedavisi Olumlu Sonuç Alınan Tedaviler

 • Göz kapağı kaldırma işlemleri
 • Cilt yenileme, sıkılaştırma, sarkıklık tedavisi (Yüz, boyun, dekolte..)
 • Yara izi geçirme
 • Sivilce izi geçirme
 • Yaşlılık lekelerinin silinmesi
 • Cilt tonu eşitleme
 • Çatlak tedavisi (Bacak, karın, kol)

Yukarıda bahsedilen uygulamalarda olumlu ve mutlu edici sonuçlar alınabilir. Ancak olumlu sonuç alınması için uygulamanın uzmanlar tarafından yapılması ve tedavi sonrası bakımın özenle yapılması gerekir. Aksi halde olumlu sonuç alınması mümkün değildir.

Nadiren Tercih Edilen Plazma Pen Tedavileri

Plazma pen tedavisi cildi yenileme ve germe etkisinden dolayı birçok tedavide kullanılır. Ama bazı uygulamalarda etkisi yetersiz kaldığı için olumlu sonuçlar alınma ihtimali düşüktür.

 • Meme kaldırma (göğüs dikleştirme)
 • Alın kırışıklarının geçirilmesi
 • Gıdı sarkması tedavisi
 • Göbek, kol, bacak sarkıklıklarının tedavisi
 • Siğil ve et benlerinin alınması
 • Dövme silme işlemleri
 • Gül ve sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde plazma pen etkisi yetersizdir.

Plazma Pen Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Plazma pen tedavisi pratik bir şekilde uygulanabilir. Plazma pen uygulamalarında tedavi kadar tedavi sonrası bakımda önemlidir.

Plazma pen ile uygulanan tedavilerde amaç cildin sorunlu olan üst katmanının plazma etkisi ile buharlaştırılmasıdır. (Cildin kendi kendini onarma etkisinin aktifleştirilmesi) Bunun için uygulama esnasında ciltte minimal yanıklar oluşur. Sonrasında iyileşme aşamasında sorunlu doku yok olur ve yara iyileşmesine bağlı olarak sağlıklı dokular oluşur.

Plazma pen tedavisi sonrasında bakım için cilt yenileme ve yara iyileştirme etkisi olan kutalin gibi kremler kullanılması tedaviden maksimum verim alınmasını sağlar.

Plazma Pen Yaptıracak Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Plazma pen uygulamasında ciddi düzeyde acı hissedilmez. Ancak ağrı eşiği düşük insanlarda acı ve ağrı yaşanmaması için bölgesel uyuşturma etkisi olan emla gibi kremler kullanılabilir.

Uygulama sonrasında ciltte bir sürü kabuk bağlayan küçük küçük noktalar oluşur. Zamanla bu noktalar kabuk bağlar, kabuğu düşer ve altından taze, canlı deri oluşur.

Uygulama sonrasında bölgesel şişlikler olabilir. Alın bölgesi gibi sert alanlarda hafif bir şişlik olurken, gıdı, göz kapağı gibi yumuşak alanlarda ileri düzey şişlik olabilir. Bu tür şişlikler oluşması normaldir. Cildi yatıştırma etkisi olan kutalin krem kullanımı ile şişlik kontrol altına alınabilir.

Plazma pen sonrasında tedavinin etkisi 2 ay kadar yani cilt tamamen iyileşip kendini toplayana kadar devam eder. Uygulama sonrasında son hali 2 ay sonunda alır. Ek seans gerekip gerekmediğine 2 ay sonunda karar verilir.

Plazma Pen Sonrası Cilt Bakımı

Uygulama esnasında deriye minimal hasar verilir. Bu durum düşükte olsa iltihaplanma riskine neden olmaktadır. Bu nedenle tedavi sonrasında kullanılacak bakım kreminin mutlaka antiseptik özelliği bulunması gerekir. (Klorheksidin diglukonat ve dekspantenol)

Tedavi sonrası bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise iyileşme sürecinde cildin güneşten korunmasıdır. Bu nedenle kullanılacak bakım kreminde Suncat MTA bulunması oldukça önemlidir.

Tedavi sonrasında ciltte renk düzensizlikleri olmaması içinde içerisinde dexpanthenol bulunan ürünler tercih edilmesi faydalı olacaktır.

Yukarıda bahsedilen içeriklere ve cilt yenileme etkisine sahip en sık tercih edilen ürün Kutalin Kremdir. Tedavi sonrasında maksimum verim alınması için iyileşme sürecini kremle destekleyebilirsiniz.

Plazma Pen Tedavisi Sonrası Oluşabilecek Yan Etkiler

Leke ve iz kalma riski (en sık rastlanan yan etkidir. Tedavi sonrası doğru bakım uygulamaları ile bu risk ortadan kaldırılabilir. )

Kleoid oluşumu (ek tedavi gerektirir)

Şişlik (bu yan etki geçicidir. Geçici olmasına karşın göz kapaklarındaki gündelik hayatı olumsuz etkilediği için cildi yatıştırıcı kremler kullananlara yan etki en aza indirilebilir. )

Yan etki olmasa da bazı uygulamalardan sonuç alınmayabilir. Bu tür durumlarda ek seans yapılabilir ya da farklı tedavi yöntemleri aranabilir.

Plazma Pen Tedavisi Nerede Yaptırılır?

Tedaviden verim alınması, iz kalmaması, istenen sonuçların alınması için uygulama mutlaka doktor tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar alınması olasıdır.

Kimler Plazma Pen Tedavisi Yaptırabilir?

Gebeler, sedef ve roses gibi cilt sorunları olan bireyler dışında herkes güvenle yaptırabilir.

Plazma Pen Etkisi Kalıcı Mıdır?

Yapılan tedaviye göre uygulamanın kalıcılığı değişiklik gösterebilir. Örneğin leke silme işlemi kalıcıdır. Tamamen silinen leke artık çıkmaz. Ancak cilt sıkılaştırma gibi amaçlarla yapılan uygulamaların etkisi kalıcı değildir.  Kişiden kişiye farklılık gösterse de genel olarak 5 yıla kadar kalıcılığı olduğu bilinmektedir.

Kaynaklar

 1. Parirokh, M., & Torabinejad, M. (2010). Mineral trioxide aggregate: a comprehensive literature review—part III: clinical applications, drawbacks, and mechanism of action. Journal of endodontics36(3), 400-413.
 2. Eick, S., Goltz, S., Nietzsche, S., Jentsch, H., & Pfister, W. (2011). Efficacy of chlorhexidine digluconate–containing formulations and other mouthrinses against periodontopathogenic microorganisms. Quintessence international42(8).
 3. Ebner, F., Heller, A., Rippke, F., & Tausch, I. (2002). Topical use of dexpanthenol in skin disorders. American journal of clinical dermatology, 3(6), 427-433.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir