Dövme İşlemi Sonrası Hangi Krem Önerilir?

Dövme diğer adlarıyla tatoo, tatuaj cildin derin tabakalarına pigmen denen boya enjeksiyonudur. Bir santimetre kare alana yüzlerce delik delinerek boya enjekte edilir. Geniş alanlarda çalışıldığında yaralanma çok daha fazladır. Derinin 2-3 mm derinliğine kadar inildiği için genellikle ciddi sorun yaşanmaz ama iltihap gelişirse, keloid veya hipertrofik skar gelişirse boya ciltten uzaklaşır ve istenilen kalite elde edilemez. Bu tür sorunlar yaşamamak için işlem sonrası Kutalin Krem kullanılmalıdır. (1)

Dövme Neden Yaptırılır?

İlk çağlardan beri yapılmaktadır. Geçmişte kölelerin köle olduğunun ilk bakışta anlaşılması için yüzünün görünür yerine yapılırmış, sonraki asırlarda kabileler kendi kabile üyelerini ilk bakışta tanımak veya kişinin hangi kabileden olduğunun anlaşılması için yaptırılırmıştır.

Günümüzde kişiler birini ne kadar çok sevdiğini, bir fikri ne kadar çok benimsediğini belirtmek amacıyla yaptırmaktadır. Bunun yanı sıra vücudunu tuval gibi düşünenlerde vardır.
Dövmeyi kamuflaj amacıyla kullananlar da vardır, vücudundaki bir ameliyat izini veya yara izini kapatmak için yani kamuflaj amaçlı da yaptırılmaktadır. Türkiye’nin doğu illerinde bazı aşiretlerde hala yaygın şekilde yapılmaktadır.

Dövme Sonrası Bakım Nasıl yapılmalı?

Yüzlerde delik açılan bir tür yaralanmadır ve yara bakımı gibi bakım yapmak gerekir. Bu bakımı yaparken dövmenin de silinmemesine dikkat edilmelidir. Bu konuda güncel bilgileri yakından takip eden uygulayıcıların en yaygın önerdiği bakım tarzı Kutalin Kremle kapatmak, üzerini sarmak ve sonraki dönemde sadece Kutalin Krem ile ince bir tabaka yapmak şeklindedir.

Bu tercihin en önemli nedeni kutalin’in içeriğinde enfeksiyonu engelleyen klorheksidin bulunmasıdır, bunun yanı sıra iyileşmeyi hızlandıran tritikum vulgare ve hamamelis virjiniana olması, ödemi azaltan allantoin bulunması da artı avantajlardır.
Uygulamanın başarılı olması için yani dövmenin beklenen kadar güzel olması için uygulayıcıların önerilerine uymak gerekir. (3)

Dövme Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yaptıran kişilerin bir kısmı çeşitli sebeplerle geri sildirmek ister bu sebepler sevdiğinden ayrılmak, adı yazan kişi tarafından aldatılmak, askeri okul veya polis okulu gibi kurumlara girmek, artık yakıştırmamak, varlığından rahatsız olmak, gusül abdestinin geçerli olup olmadığı konusunda şüpheye düşmek ve bunlar gibi onlarca sebep olabilmektedir.
Silme işlemi iki farklı yöntemle yapılmaktadır. (2)


1- Lazerle silme, en sık ulanılan lazer Q switch ND YAG lazerdir ve en başarılı olan lazerdir. Fraksiyonel lazer, alexanrite ve ruby lazer de kullanılmaktadır.  İPL lazerler de silebilmektedir ama 20-30 seans sürebilmektedir. Laser derin plandaki pigmenti yakar, yanan pigment ya dışarı akar ya da vücut tarafından emilir. Deride de yanık oluştuğu için sonrası 2. Derece yanık gibi bakım yapmak gerekir. En başarılı krem Kutalin Kremdir. Farklı renkli olanlarda farklı dalga boyları kullanmak başarı oranını arttırmaktadır. (4)


2- Kimyasal olarak boyayı kusturmak. Rejuvi yöntemi de denmektedir, deri altına kimyasal enjekte edilerek boyanın çıkması sağlanır. Çok güzel sonuçlar paylaşılmaktadır. Yine uygulama bir tür kimyasal yaralanmadır ve sonrasında krem kullanılması gerekir.
Kremle silme, bu tür kremler satılıyor olsa da kremin o kadar derini etkilemesi mümkün değildir. Asit içeren kremlerle silindiğinde de derin yanık ve buna bağlı rahatsız edici iz kalabilir. (5)

Dövme Sildirince İz Kalır mı?

Evet, %100 iz kalır. Her ne kadar silme işini yapanların bazıları “iz kalmaz” , “sıfır iz” gibi cezp edici reklamlar yapsa da mutlaka iz kalır çünkü bir tür derin yanıktır.
Daha belirsiz iz kalması için Kutalin Krem kullanmak bir çözümdür ama hiç iz kalmadan kurulabileceğinizi düşünürseniz hayal kırıklığı olabilir. Kalan iz genellikle dövmeden daha az dikkat çekicidir ayrıca verilen ifade tama yakın yok edilmiş olur. (6)

REFERANSLAR

  1. Pesapane, F., Nazzaro, G., Gianotti, R., & Coggi, A. (2014). A short history of tattoo. JAMA dermatology150(2), 145-145.
  2. Varma, S., & Lanigan, S. W. (1996). Motivation for tattoo removal. Archives of dermatology132(12), 1516-1516.
  3. Özmen, İ., & Arca, E. (2012). Lazer Uygulamalari Öncesinde ve Sonrasinda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar/Precautions to Take Into Consideration Before and After Laser Applications. Türkderm: Türk Deri Hastalıkları ve Frengi Arşivi= Turkderm: Turkish Archives of Dermatology and Venereology46, 7.
  4. Bernstein, E. F. (2007, August). Laser tattoo removal. In Seminars in plastic surgery (Vol. 21, No. 03, pp. 175-192). © Thieme Medical Publishers.
  5. Cheng, W. (2004). Chemical extraction technique for tattoo removal. British journal of dermatology151(6), 1282-1283.
  6. Saini, R., Winhoven, S. M., & Kaufman, J. (2008). Hypertrophic scar after chemical tattoo removal. Dermatologic surgery34(11), 1599-1602.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir