Kimyasal Peeling Sonrası Hangi Krem Önerilir?

Kimyasal peling deriyi kontrollü bir şekilde yakan kimyasal maddelerle yakarak üstten tabakalar kaldırma işlemidir. En yaygın kullanılan madde meyve asidi de denilen AHA (alfa hidroksi asiddir.) 

Daha az kullanılan TCA (tri clor asetikasit) dır. Hangi asit % kaç oranda kullanılırsa kullanılsın derinin üst tabakası kalkar ve deri dış etkilere dayanıksız hale gelir ve bu dayanıksızlık uygulanan asidin yoğunluğu ve ciltte bekletme süresine göre 2 hafta 4 ay sürer. Hassaslaşan bu deri Kutalin Krem ile korunmalıdır yoksa iz kalabilir, leke oluşabilir, deformasyonlar gelişebilir.


İşlemden hemen sonra uygulayıcı Kutalin Krem ile ince bir tabaka olacak şekilde uygulama alanını kapatır, sonraki dönemde kişiye nasıl ve ne sıklıkta kullanacağını anlatarak aynı kremi reçete eder.

Kimyasal Peeling Nasıl Yapılır?

Uygulama için üç farklı tarz vardır;

  1. Evde uygulama,
  2. Güzellik uzmanı tarafından güzellik merkezinde uygulama,
  3. Doktor tarafından klinikte uygulama,

Uygulama yeri ve uygulayan kişiye göre değişim kullanılacak asidin yoğunluğuna göre bakanlıkça belirlenmiştir. Asit yoğunluğu yanı sıra asidin deri üstünde bekletme süresi de önemlidir.

Aha bir meyve asididir. Soft bir asittir ama yine de kullanılacak yoğunluk ve deride kalış süresi önemlidir, meyve asididir diye hafife alınmamalı dikkatli olunmalıdır. Özellikle Türkiye’de az uygulanan %70’lik formu neredeyse tri clorik asit (TCA) kadar yakıcı olabilmektedir.

Evde Kimyasal Peeling Nasıl Yapılır?
AHA yani alfa hidroxi asit (1)  denilen meyve asitleri ile yapılır, evde kullanım oranı maksimum % 15’dir daha yoğun olanlar evde kullanıma uygun değildir ve kullanılmaz. Yüzeysel lekeler için etkilidir. İlaç ince bir tabaka halinde sürülür, deride yanma hissi artıncaya kadar ya da 10-15 dakika beklenir, bolca duru su ile yıkanarak temizlenir.

 Deriden uzaklaştırma işi bittikten sonra havlu ile kurutulur ve ince bir tabaka Kutalin Kremle tüm uygulama alanı kapatılır. Kutalinin diğer kremlerden en büyük avantajı diğerler kremlerin iyileşmeyi hızlandırma, mikroları öldürme etkisi yanı sıra güneş koruyucu etkisiyle leke oluşumunu önler. Pembelik düzelene kadar kreme devam edilmelidir.

Güzellik Merkezinde Peeling İşlemi Nasıl Yapılır?
Evdekinden daha yoğun kullanılabilmektedir, bunun sebebi güzellik uzmanının bu konuda daha tecrübeli olmasıdır. % 40 orana kadar AHA kullanılabilmektedir. Evde yapılandan daha derin bir soyma sağlar buna bağlı olarak derideki hasar daha derin olur ve leke kalma ihtimali daha yüksektir bu sebeple krem kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır. İyileşme tamamlanana kadar güneşin dik olduğu saatlerde dışarı çıkılmamalı veya kremle kapatılmalıdır.

TCA Peeling
Triclorasetik asit ile yapılır (2). Sadece doktorların uygulayabildiği ciddi yanık şeklinde tabaka kaldıran bir uygulamadır. Alınan cevap sonuçta AHA’lar dan iyidir ama gerek uygulama gerek uygulama sonrası dikkatli olunmalıdır. Uygulanan alan yara gibi kabuk bağlayabilir telaş edilmemelidir. Pembelik daha belirgindir ve aylarca sürebilir. Normal deri rengine gelene kadar Kutalin Krem korumasını devam ettirmek gerekir.

Yine pembelik düzelene kadar kremli dahi olsa dik güneşte durulmamalıdır TCA diğerlerine kıyasla kalın tabaka kaldırdığı için leke tedavisi yanı sıra sivilce izi, suçiçeği izi, küçük sıyrık izleri, derin olmayan kırışıklıkların yok edilmesi için de başarıyla kullanılmaktadır. Doğru uygulandığında dermabrazyona yakın sonuç alınabilir.

Peeling Sonrası Bakım Kremi Nasıl Olmalı?

Özellikle TCA yapıldıysa mutlaka doktorun önerilerine uyulmalıdır çünkü ciddi komplikasyonlar yaşanabilmektedir. Genel olarak yüzeysel yanık gibi değerlendirip bakımı buna göre yapmak gerekir. İşlemden hemen sonra deri Kutalin Krem ile kapatılır. Sonraki günlerde günde 2-3 defa aynı şekilde kapatmak uygun olur.

Kutalin krem içeriğindeki klorheksidin ile iltihabı onlar, allantoin (3)  ile şişliği azaltır, hamamelis virginiana ve riticum vulgare ile iyileşmeyi hızlandırır, dekspanthenol (4) ve E vitamini ile pürüzsüzlük sağlar, suncat MTA ile güneş ışınlarından koruyarak leke oluşumunu önler.

Peeling sonrası derinin üst tabakası kalkıp yeni bir deri geldiği için kadife gibi olur, bebek cildi kadar hoş bir yapı kazanır.

Kimyasal Peeling Sonrası Soyulma Ne Anlama Gelir?

Soyulma standart gözlenen bir durum değildir maske uygulanmış gibi bütün halinde soyulma olabildiği gibi, günler içinde yıkadıkça dökülme şeklinde de olabilmektedir. Soyulmanın olmaması etkisiz olduğunu göstermediği gibi soyulmanın olması da fazla etkili olduğunu göstermez. Önemli olan beklentinin gerçekleşmesidir, iyileşme tamamlandığında lekeler yok olmuşsa, kırışıklıklar veya izler azalmışsa sonuç iyidir.

REFERANSLAR

  1. Briden, M. E. (2004). Alpha-hydroxyacid chemical peeling agents: case studies and rationale for safe and effective use. Cutis73(2 Suppl), 18-24.
  2. Brody, H. J. (1995). Trichloroacetic acid application in chemical peeling. Operative Techniques in Plastic and Reconstructive Surgery2(2), 127-128.
  3. Prager, W., & Gauglitz, G. G. (2018). Effectiveness and safety of an overnight patch containing Allium cepa extract and Allantoin for post-dermatologic surgery scars. Aesthetic Plastic Surgery42(4), 1144-1150.
  4. Gao, X. H., Zhang, L., Wei, H., & Chen, H. D. (2008). Efficacy and safety of innovative cosmeceuticals. Clinics in Dermatology26(4), 367-374.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir