Dermapen Sonrası Hangi Krem Kullanılmalı?

Dermapen Nedir?

Kabaca küçük iğnelerle iğnelemek anlamına gelir. Derma:deri, pen; kalem kelimelerinin birleşimiyle oluşturulmuş bir tedavi aracıdır. 2010 lu yıllarda piyasaya çıkmış tüketici memnuniyeti iyi olunca birçok firma tarafından değişil marka ve modelde üretilmiştir. Microneedling de denmektedir.

Dermapen uygulaması

Elle dikey kullanılan, elle makara gibi kullanılan ve motorlu şekilde kullanılan gibi birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Etkisini değiştiren en önemli fark iğnelerin boyutudur. İğnelerin boyu, yarım mm ile 2-3 mm arasında değişir. Kullanılan aletteki iğne sayısı da yüzlerle ifade edilecek sayılarda bulunmaktadır.

Dermapen Ne işe yarar?

Aslında deriye zarar vermeden, iz bırakmadan, deriyi çok küçük iğnelerle yaralamaya yarar. Bu yaralanma derinin en üst tabakasında ve çok yüzeysel olduğu için kalıcı hiçbir yan etkisi yoktur. Uygulanacak ilacı deriye daha iyi yedirmek, ilacın emilimini arttırmak bu etkilerle ilaçtan daha iyi yararlanmayı sağlar. Deride kanlanmayı artırarak derinin kalitesini arttırır. Kollajen sentezini uyararak cilt elastikiyetini arttırarak kırışıklığı azaltır. Bu sayede yaşlanmayı geciktirir ciltte canlanma sağlar.

Dermapen Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Kan Dolaşımını Arttırır, Deriyi Besler
İhtiyaca göre, istenen uzunlukta iğneler ile deriye uygulanarak; yüzlerce ve oldukça sık olmak üzere delikler açılır. Deri, bu yaralanmayı küçük bir travma olarak değerlendirir ve bölgeye gelen kan miktarını 8 katına kadar arttırır. Kan artışının sebebi, bu bölgede bulunan kılcal damarların genişlemesi ile sağlanır. Bölgeye gelen kan artınca derinin beslenmesi de artar.

İlaç Emilimini Hızlandırır.
Deriye uygulanması ve emilerek derin tabakalara inmesi istenen ilaç deriye uygulandıktan sonra dermapen (microneedling) yapılırsa sürülen ilacın daha derin tabakalara nüfuz etmesini sağlar. Böylece aynı miktar ilaçtan daha iyi sonuç elde edilmiş olur.

Deride Canlanma Sağlar.
Derideki küçük yaralanmalar derinin iyileşmesini hızlandırır yani o alandaki iyileşme hücrelerinin yüzlerce kat artmasını sağlar. Böylece deri daha canlı ve parlak hale gelir.

Deride Yenilenme Sağlar
Derideki yaralanma derinin normalde sürekli devam eden değişim hızını arttırır. Böylece deride yenilenme olur.

Kolajen Sentezini Uyarır
Kolajen, derinin elastikiyetini sağlayan; bu sayede yaşlanmayı geciktiren bir deri elamanıdır. Dermapenle yaralama deride kolajen sentezini arttırarak gençleşme sağlar ve yaşlanma izlerini geciktirir.

Dermapen Uygulaması Sonrası Krem Kullanmak Gerekir mi?

Türkiye’de dermapen sonrası cilt tahrişini azaltmak ve bakım sağlamak için en çok reçete edilen ve önerilen krem Kutalin’dir. Uygulama bitiminde cildin değişik derinliklerine ulaşan yüzlerce küçük delik ortaya çıkar. Ortaya çıkan her bir delik, mikropların girebileceği bir portantre oluşturur, buralardan mikrop girerse ciltte iltihaba neden olabilir.

İşlem sonrası kullanılacak krem mutlaka mikrop öldürücü etkiye sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra çok sayıdaki küçük yaraların iyileşmesi günler alabilir. Kutalin krem kullanımı bu süreyi kısaltır.

Özellikle yaz aylarında uygulandıysa bu yaralanma alanlarında noktasal lekelenmeler olabilir. Kutalin krem içindeki suncat MTA ile leke oluşumunu, klorheksidin ile iltihaplanmayı (4), dexpanthenol, tritikum vulgare ve hamamelis virginiana ile iyileşmeyi hızlandırır.

Dermatoloji uzmanlarının dermapen uygulaması sonrası en sık reçete ettiği ürün Kutalin kremdir.
Yeni nesil yara kremi olan Kutalin Krem içerik çeşitliliği ve bu içeriklerin oranları açısından Türkiye’nin en zengin kremidir.

Dermapen Neye İyi Gelir?

Mikro iğneleme ( microneediling) de denilen bu uygulama şu sorunların çözümünde veya hafifletilmesinde önerilir ve uygulanır;
Derin veya yüzeysel kırışıklıklar (1)
Cilt yenileme (2)
Çeşitli yara, yanık, ameliyat izleri (3)
Saç dökülmesi ve saçkıran, kan dolaşımını artırır.
Hairforte veya minoxidil gibi saç dökülmesi ilacının etkisini arttırma amaçlı
Saçlarda kalite kaybı
Gebelik, kilo alıp verme gibi sebeplerle ortaya çıkan cilt çatlağı ve yırtılmaları.
Lekeler
Sivilce izi
Suçiçeği izi
Gözeneklerin belirginliğini azaltma

Dermapen Uygulanmayan Yerler Nelerdir?

Şu hastalıklar, sorunlar veya durumlar varsa dermapenin kullanımı sakıncalı olabilir;
Siğil
Deride iltihap
Mantar enfestasyonu
Sivilce
Hipertrrofik skar ve keloid
Kan hastalıkları
Hemofili
Sedef, dermatit, skleroderma, ben gibi deri hastalıkları
Organ nakilleri veya HİV enfeksiyonu gibi bağışıklık sorunu olduğunda
Gebelik
Emzirmede sakıncalı olmasa da kullanılacak ürünler önem arz eder, bu sebeple kullanılmamalıdır.

Dermapen Zararları Var mı?

Doğru yerde, doğru ürünle, doğru iğne boyuyla ve doğru uygulamayla zararı olmaz ama her uygulama gibi hataya açık uygulama yapılırsa sorun yaşatabilir. Uygulamada şunlara dikkat edilmezse zarar verebilir;
Her kullanımdan sonra uygun krem kullanılmalıdır. Mutlaka kişisel olmalıdır, aile içinde bile olsa asla bir başka şahıs kullanmamalıdır yoksa AİDS, siğil, hepatit gibi hastalıklar bulaşabilir.

Kullanılacak ürünler steril olmasa da temiz olmalıdır yoksa iltihaplanma olabilir. Kullanılacak ürünler başlangıçta alınmalı uygulamaya başladıktan sonra aynı ürün tekrar alınarak paket kirletilmemelidir yoksa ürün paketi aracılığıyla başkasına hastalık bulaşabilir. Kanama olmasa bile deri katmanları zarar gördüğü için alet her kullanımda temiz olmalı, kullanım sonrası ve öncesi temizlenmelidir.

Uygulama alanında mantar şüphesi varsa öncelikle onun tedavisi yapılmalıdır yoksa yayılır. Önceki paragrafta sakıncalı olduğu belirtilen durumlarda kullanılması da zarar vermesine neden olabilir.

REFERANSLAR

  1. Alqam, M., Wamsley, C. E., Hitchcock, T., Jones, B. C., Akgul, Y., & Kenkel, J. M. (2022). Efficacy and Tolerability of a Microneedling Device for Treating Wrinkles on the Neck. Aesthetic Surgery Journal.
  2. McCrudden, M. T., McAlister, E., Courtenay, A. J., González‐Vázquez, P., Raj Singh, T. R., & Donnelly, R. F. (2015). Microneedle applications in improving skin appearance. Experimental dermatology24(8), 561-566.
  3. Ali, B., ElMahdy, N., & Elfar, N. N. (2019). Microneedling (Dermapen) and Jessner’s solution peeling in treatment of atrophic acne scars: a comparative randomized clinical study. Journal of Cosmetic and Laser Therapy21(6), 357-363.
  4. Hassan, M. M. A. H., Kawy, F. A. W. A., & Mahmoud, M. S. Comparative study between Minoxidil intradermal injection by derma pen versus dutasteride intradermal injection by derma pen and derma pen alone in the treatment of male pattern baldness.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir