Ağda Sonrası Etkili Kremler Nelerdir?

Yaygın uygulanan depilasyon yöntemlerinde ağda, vücudun kıllı her bölgesindeki kılları kökünden almaya yarayan bir uygulamadır. Doğru yapıldığında aylarca kıl çıkmadığı için zahmetli olmasına rağmen yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Kılı kökünden çektiği için geri çıkması 2-3 ayı bulur oysa alternatifi yöntemler olan jiletle alma veya kıl dökücü krem kullanma sonrası günler içinde kıllar rahatsız edecek kadar uzar.

Ağda sonrası ne yapmalı?

En İyi Kıl Alma Yöntemi Hangisi?

Jiletle Tıraş
En ucuz, en kolay ulaşılabilir ve en kolay uygulanabilir yöntem olduğu için en yaygın kullanılan yöntemdir ama zamanla kıllarda kalite artışına neden olabilir.
Kıl Dökücü Krem
Krem kıllı bölgeye sürülür, bir süre bekledikten sonra spatülle veya yıkayarak krem sertçe silindiğinde kıllar da erimiş bir şekilde yok olur. Kıl kalitesini etkilemez. Alerji ve tahriş dışında yan etkisi yoktur.
Ağda
Çeşitli uygulama şekilleri vardır, hazır bant gibi olanlar olduğu gibi eriterek evde ya da bu hizmeti veren iş yerinde yaptırılabilmektedir. Bant şeklinde olanlar daha pratik olsa da daha pahalıdır. Sir ağda denilen ısıtarak uygulanan daha ekonomik olduğu için yaygındır. Her tür uygulamada kıllar kökünden çekildiği için acılıdır, çeşitli yan etkileri vardır. Bölgelere göre zamanla kılların zayıflamasını sağlar.
Lazer Epilasyon
Yüksek ısı taşıyan ışık deriye zarar vermeden köke kadar ilerler ve kökü ısıtarak yakar. Farklı lazer türleri (İPL, Co2, alexanrite, ruby vs) vardır. Buraya kadar yazdıklarımızdan farklı olarak kalıcı olarak yok eder ancak net sonuç için 3-10 seans gerekebilir.
İğne Epilasyon
Çok ince iğne kılın köküne kadar ilerletilir ve iğnenin ucu elektrik etkisiyle etrafındaki dokuyu yani kökü yakar. Zahmetlidir ama yatırım maliyeti olmadığı için ekonomiktir. Usta ellerde çok başarılıdır. Özellikle dar alanlarda lazere tercih edilebilir.
Bu yöntemlerden ağda ile ilgili şunları bilmek gerekir.
Cımbızla alma
Tek tek uğraşıldığı için oldukça yorucu ve can yakıcıdır bu sebeple daha çok kaş gibi dar alanların şekillendirilmesinde kullanılır.
İple veya yayla çekme
Dar alanlarda uygulanan diğer bir yöntemdir, elmacık kemikleri üstü, kaş kenarları gibi daha çok ayva tüyü gibi kılları almada kullanılan bir yöntemdir.

Ağda Sonrası Batık Oluşur mu?

Vücudun neresinde olursa olsun kıllar kökünden alındıktan 4-8 hafta sonraki dönemde kıl yeniden üretilir, normal şartlarda üretilen kıl önceden var olan kılın çıktığı yolu takip ederek deri üstüne kadar çıkar ve uzar ancak bazen sonradan çıkan kıl önceki kılın yolunu takip edemez ve deri altında büyür. Batık denilen bu durumun sebebi kılın vücuttan çıkmasına rağmen vücut tarafından yabancı madde olarak kabul edilmesidir. Vücut yabancı kabul ettiği kılı eritmek için o bölgeye çeşitli hücreler gönderir ve salgı yapar. İşte bu yeni gelen hücreler ve salgılar orada küçük şişlik, kırmızılık ve hafif ağrıya neden olur. Kılın ucu dışarı çıkana kadar sorun giderek büyüyerek devam eder (1).
Batık Tedavisi
Mümkünse, deri dışına çok yakınsa kıl dışarı çıkarılmalı ve kökünden çekmeden makasla kesilmelidir, böylece kıl yeniden kendine yol yapabilir. Doğru krem kullanımı batık ihtimalini azaltır.

Ağda Sonrası Sivilce Ortaya Çıkar mı?

Batıkta her ne kadar inflamatuar reaksiyon olsa da mikrop bulunmaz. Batığın olduğu noktalara mikrop bulaşırsa batık sivilceye hatta çıban denilen büyük sivilceye benzer sorunlara dönüşebilir. Ağdadan sonra Kutalin Krem gibi mikrop öldürücü içeriği de olan krem kullanılarak deri mikroplardan arındırılırsa sivilce oluşma ihtimali büyük oranda azaltılır (2).

Ağda Sonrası Krem Kullanmak Gerekir mi?

Doğru krem kullanılırsa ağdadan sonra kullanılan krem
Acıyı azaltır.
Batık ihtimalini düşürür.
Sivilce oluşumunu engeller.
Daha hızlı iyileşme sağlar.
Kızarıklığı daha kısa sürede düzeltir.
Deriyi nemlendirerek kaşınma ve kuruluk hissini azaltır.
Ağda fazla sıcaksa ve deriyi yaktıysa yanığı iz kalmadan hızlı iyileştirir.
Yaz aylarında leke oluşumunu önler.
Kutalin Krem tüm bu ihtiyaçları karşılayacak geniş spektrumlu bir içeriğe sahiptir.
İçeriğindeki;
Kklorhexidin sürüldüğü bölgedeki mikroların %99,9’unu öldürerek iltihap riskini azaltır. (3).
Dexpanthenol iyileşmeyi hızlandırır, yanığın daha çabuk düzelmesini sağlar.
Tritikum vulgare kızarıklığın daha hızlı düzelmesini sağlar, iz kalmasını önler.
Hamamelis virginiana epitelizasyonu uyararak hızlı iyileşme sağlar, deriyi nemlendirir.
Suncat MTA en etkili güneç koruyucudur, güneşin UVA ve UVB zararlı ışınlarını engelleyerek güneşli aylarda kahverengi leke oluşumunu engeller.

Ağda Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

İşlemden sonra krem kullanımı ağdanın kendisi kadar önemlidir. İlk saatlerde krem kullanımıyla batık, sivilce, leke gibi sorunların yaşanması engellenebilir. Tercihen kremi sürdükten sonra kremin birkaç saat kalması iyi olur. Krem birkaç saat kaldığında deriyi mikroplardan arındırır, kılların çıktığı delikler büyük oranda kapanmış olur. Birkaç saat sonra banyo yapılabilir, bacaklar duş jeli veya sabunla yıkanabilir. Banyodan çıktıktan sonra tekrar ince bir tabaka Kutalin Krem sürülmelidir.

Ağda Sonrası Kızarıklık Nasıl Giderilir?

Kızarıklığın nedeni ağdanın ısısıyla deride hafif yanık olması ve kıllar çekilirken mikro travmalar oluşmasıdır. Vücut hem yanık hem de mikro travmalar sebebiyle iyileşmeyi hızlandırmak için bölgeye fazla kan gönderir ve buna bağlı olarak deride kızarıklık olur. Kızarıklık sorun yaratmadan günler içinde kendiliğinden düzelir ancak hızlı gerilemesi isteniyorsa Kutalin sürülebilir.

Tüy Azaltıcı Krem Kullanmak Gerekir mi?

Bazı uyanıklar bu amaçla bir zamanlar yılan yağı getirip insanları dolandırmıştı. İşlem sonrası kılın kökü orada olmadığı için uygulanacak şeyleş kılın kalitesini etkilemez. Bu tür tüy azaltıcı krem reklamları görürseniz uzak durun, uyanıklara boşa para kaptırmayın. Ağdanın kendisi kökte yaptığı mikro travmalar sayesinde kılda zamanla zayıflama sağlayabilir ancak bunun sonrası kullanılan kremle ilişkisi yoktur. Ağdadan sıkıldıysanız kalıcı epilasyon için lazer ve iğne epilasyonu araştırıp uygulatın.

Kıl Alma Makinesi mi Ağda mı Hangisi Daha Etkili?

Ağdadan daha pratik gibi görünse de ağda kadar başarılı değildir. İşlem sonrası ağdada olduğu gibi cilt kadife gibi olmaz ama kılı kökünden aldığı için uzun etkilidir. Bu tür makinelerle kıllar alındıktan sora yapılacaklar ağda ile aynıdır. Ağdadan tek farkı ısı işlemi olmadığı için yanık yapma riski yoktur.

REFERANSLAR

  1. Khanna, N., Chandramohan, K., Khaitan, B. K., & Singh, M. K. (2014). Post waxing folliculitis: a clinicopathological evaluation. International Journal of Dermatology53(7), 849-854.
  2. McMULLAN, F. H., & ZELIGMAN, I. (1956). Perifolliculitis capitis abscedens et suffodiens: its successful treatment with X-ray epilation. AMA Archives of Dermatology73(3), 256-263.
  3. Bloom, M. W., & Carter, E. L. (2005). Bullous impetigo of the face after epilation by threading. Archives of dermatology141(9), 1174-1175.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir