Kılcal Damar Tedavisi Sonrası Hangi Krem Önerilir?

Kılcal damar telengiectasia ve kılcal varis de denmektedir) derinin hemen altındaki gözle görülemeyecek kadar ince damarların çeşitli sebeplerle genişleyerek gözle görünür hatta rahatsız edici bir görüntüye neden olacak kadar genişlemesidir.
Tedavisinde ameliyata yer yoktur tamamı ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilir. Aşağıda yazılanlar bacaklardakiler için geçerli olduğu kadar yüz bölgesi kılcal damar çatlamalarında da (facial telengiectasia) geçerlidir (1).

Kılcal damar tedavisi

Kılcal Damar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Radyo frekans (2)
Lazer (3)
Mikroskleroterapi (4)
Köpük tedavisi (foam sclerothrapy)
Skleroterapi (4)
Bunların dışında çeşitli kremler, ilaçlar önerilse de en küçük bir yararı yoktur. Yine varis çorabı tedavi etmez ama şikayetleri azaltır ve ilerlemesini yavaşlatır.
Bu yöntemlerin hepsi cilt üzerinden uygulanır ve ciltte az veya çok yaralanma veya yanık olur. Oluşan deri hasarlarının sebebi ve düzeyi yöntemlere ve kılcalların yaygınlığına göre çok değişkendir.
Yöntemlerin etkileme şekli şöyledir;

Radyo Frekans
Kıldan çok daha ince iğne yardımıyla yapılır. Çok ince bu iğne derinin üstünden damara batırılır ve cihazın tetiğine basılır. Tetiğe basıldığı anda iğnenin ucu radyo dalgalarının etkisiyle ısınır ve içindeki kan pıhtılaşarak damarı tahrip eder. Tahrip olan yapı tamamen yok olur ve geride kalan doku artıkları vücut tarafından metabolize edilir. Uygulanan damar sonsuza kadar yok olur.

Lazer
Değişik tarzda ve değişik dalga boyunda lazer kullanılmaktadır. Deri üstünden verilen ışık deriden daha koyu renkli damarın içindeki kan hücrelerini ısıtır, kanın ısınması etrafını saran damarı içerden yakar ve zamanla metabolize olur. Yaygın olarak kullanılan lazer İPL lazer ve Exotherme lazerdir.

Mikro Skleroterapi
Çok ince iğnelerle damarın içine kimyasal olarak yakıcı ilaç verilir. İlaç damarın iç yüzeyini kimyasal olarak yakar. İçerden yanan damar görünmez hale gelir sonrasında vücut tarafından emilerek taşınır.
Köpük tedavisinde aynı ilaç köpürtülerek verilir ve etkisi aynıdır. Skleroterapi daha kalın varisler için kullanılır ve etkisi aynıdır.

Kılcal Damar Tedavi Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Yöntemlere göre bakımda minimal değişiklikler olabilir yine tedaviyi üstlenen doktorun yaklaşımı da değişebilmektedir.

Radyo Frekans Tedavisi Sonrası
Radyo frekans deri yüzeyinde yüzlerce çok küçük delik şeklinde yaralanmaya neden olur ve günler içinde iyileşir. İyileşme döneminde iltihap, leke oluşması, iz kalması gibi sorunlar yaşanabilir. Bu tür sorunların en az oranda yaşanması için İşlem sonrası Kutalin Krem kullanılmalıdır. Kutalin Krem içeriğindeki klorheksidin ile iltihaplanmayı engeller, suncat MTA ile leke oluşması engeller, triticum vulgare ve hamamelis virginiana ile iyileşmeyi hızlandırır ve iz kalma ihtimalini azaltır. Radyo frekansla ben tedavisi sonrası da en çok reçete edilen kremdir.

Lazerle Tedavi Sonrası
Her ne kadar lazer ışığı deriyi pas geçip renkli yapıları yaksa da deriden geçerken az veya çok yanık oluşur. Oluşan bu yanık sonraki dönemde lekeye neden olabilir. Diğer lazer uygulamaları sonrası da en yaygın kullanılan Kutalin Krem burada da yaşanabilecek sorunları en aza indirir.

Köpük Tedavisi Sonrası
Köpük, skleroterapi ve mikro skleroterapide kullanılan ilaç damarı içerden kimyasal olarak tahriş eder, bunu yaparken deride de ödem ve kızarıklığa neden olur diğer taraftan ilacın dışarı kaçması da deride yanıklara neden olabilir. Her iki sorunun çözümünde en etkili yara kremi Kutalin Krem kullanılır, Kutalin çok daha ciddi sorun olan varis yaralarının tedavisinde de en sık kullanılan kremdir.

Tüm bu uygulamalardan sonra yaşanabilecek sorunları en aza indirdiği gibi iyileşmeyi hızlandırır daha kaliteli bir deri gelişimi sağlar.

Kutalin Krem Nasıl Kullanılır?

Bu tür yüzeysel yaralanmalardan hemen sonra yani işlem bitişi başlanmalıdır böylece bölgedeki bakterilerin %99,99’u yok edilmiş ve iltihap riski azaltılmış olur. Sonraki günlerde 2-4 defa nemlendirici sürer tarzda ince bir tabaka sürülmelidir. Tedaviyi yapan doktorun farklı bir önerisi (bandaj uygulama, varis çorabı giydirmek) yoksa kremden sonra bölgeyi kapatmaya gerek yoktur ancak varis çorabı ya da bandaj önerdiyse kremi daha kalın tabaka sürüp çorap giymek daha doğru bir yaklaşım olur.

Diğer tedavilerde Kutalin Krem kullanımı farklılık arz eder. Mesela ben silme sonrası birkaç gün beyaz tabaka olacak şekilde sürülür, nasır alma işlemi sonrası oluşan çukurluk kremle doldurulur. Siğil yakma sonrası yakma noktası yanı sıra etrafa sürülmesi halinde klorheksidinin antiviral etkisiyle yeni siğiller çıkmasını engeller.

REFERANSLAR

  1. Ross, E. V., Smirnov, M., Pankratov, M., & Altshuler, G. (2005). Intense pulsed light and laser treatment of facial telangiectasias and dyspigmentation: some theoretical and practical comparisons. Dermatologic surgery, 31, 1188-1198.
  2. Prieto, V., Zhang, P., & Sadick, N. S. (2006). Comparison of a combination diode laser and radiofrequency device (Polaris®) and a long‐pulsed 1064‐nm Nd: YAG laser (Lyra®) on leg telangiectases. Histologic and immunohistochemical analysis. Journal of Cosmetic and Laser Therapy8(4), 191-195.
  3. Chess, C., & Chess, Q. (1993). Cool laser optics treatment of large telangiectasia of the lower extremities. The Journal of dermatologic surgery and oncology19(1), 74-80.
  4. Kern, P., Ramelet, A. A., Wütschert, R., & Hayoz, D. (2007). Compression after sclerotherapy for telangiectasias and reticular leg veins: a randomized controlled study. Journal of vascular surgery45(6), 1212-1216.
  5. Gibson, K., & Gunderson, K. (2018). Liquid and foam sclerotherapy for spider and varicose veins. Surgical Clinics98(2), 415-429.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir