Lazer İşlemi Sonrası Hangi Krem Kullanılmalı?

Lazer yüksek enerji taşıyan bir tür ışıktır, birçok sanayi sektörü yanı sıra tıbbi işlemlerde de kullanılmaktadır. Göz hastalıkları, üroloji, cerrahi branşlarında kesme amaçlı kullanılırken dermatoloji branşında farklı birçok tedavi yönteminde kullanılmaktadır.


Dermatolojide lazer deri soyma (dermabrazyon), epilasyon, ben alma, leke sime, dövme silme ve kırışıklık tedavilerinde kullanılmaktadır. Bunların etkileri şu şekildedir;

Lazerle Varis Tedavisi sonrası

Cilt üzerinden yapılan kılcal damar tedavileri bacaktaki kılcal varisler için olduğu kadar yüz bölgesi, burun kenarlarındaki kılcal damar çatlamalarında da kullanılır. Lazer ışını deri altındaki damarları yakarken deride de minimal bir yanık oluşturur bu sebeple işlem sonrası Kutalin krem kullanılması uygun olur. Olabilecek lekelenme, iltihap gibi sorunları engeller. Derin varislerin tedavisinin yapıldığı EVLA (endo venöz laser ablation) işleminde cilt sağlam kaldığı için krem kullanımı önerilmez. (1)


Lazerle Ben Aldırma Sonrası
Lazerle ben tedavisinde deriden tam bir tabaka uzaklaştırılır ve derin bir yara ortaya çıkar. Lazer daha çok renkli benlerin tedavisinde kullanılır ancak et beni benleri almak da mümkündür. Yara bakımı amacıyla Kutalin Krem kullanmak iltihaplanan, leke oluşma, iz kalma riskini azaltır iyileşme süresini kısaltır. (2)

Dermabrazyon Sonrası Bakım
Lazerle dermabrazyonda (deri soyma) ışık cildin 1-2 mm kadar derinliğine iner, en üst tabakaları bir tür yakma şeklinde etkileyerek kabuk gibi kalkmasını sağlar. İşlem deriyi besleyen damarlara kadar iner bu sebeple hafif kanama olur. Bu derinlik deride yara şeklinde bir yaralanmadır, derini üst tabakası olmadığı için iltihaplanmaya, lekelenmeye ve ize neden olabilmektedir. Tüm bu olabilecek istenmeyen sonuçlardan korunmak için Kutalin Krem kullanılmalıdır.


Lazer Epilasyon Sonrası

Epilasyonda deride ciddi bir yaralanma olmaz ancak sıkça su toplayacak kadar yanık görülür. Fark edilmese de deride minimal yanık olur. Dermabrazyon kadar gerekli olmasa da cildi rahatlatmak, nemlendirmek ve güneşin zararlı ışınlarıyla leke oluşmasından korumak içi Kutalin Krem kullanmak doğru bir yaklaşım olur. (3)

Lazerle Leke Sildirme
Leke silme işlemi ben tedavisi kadar derin bir yaralanma yapmasa da deriden ince bir tabaka kaldırır. Lekenin silindiği bölge yara kabuğuyla kaplanır, kabuk düşer, pembe bir deri ortaya çıkar. Kutalin bu süreçler boyunca kullanılırsa tekrar leke oluşma ihtimalini azaltır.

Kırışıklık Tedavisi
Kırışıklık gidermede noninvaziv lazerlerde yaralanma epilasyon gibi minimaldir, daha invaziv uygulamalar dermabrazyona daha yakındır ve yaralanma belirgindir. Her iki uygulamada da Kutalin Krem kullanmak alınacak sonucu olumlu yönde etkiler.


Dövme silme
Dövme derinin 2 mm derinliğine pigment enjekte edilerek yapılır, pigmentin yapısına göre derinlik 3  kadar olabilir. Lazer bu dövmeyi ısıtarak yakar, pigment yanarken bölgedeki deri de yanar ve işlen sonrası yanık tedavisi uygulamak gerekir. Dövme silme sonrası dövme şeklinde iz kalması kaçınılmazdır, Kutalin kullanmak tedavi bitiminde daha az hatta belirsiz bir iz kalmasını sağlar.  (4)

Lazerle Siğil Tedavisi

Pahalı yatırım olduğu için siğil tedavisinde yaygın kullanılan yöntemlerden değildir, işlem sonrası siğilin büyüklüğünde yüzeysel 1.-2. Yanık alanı oluşur. Yüzeysel yanık da olsa iltihap, lekelenme ve iz kalma ihtimali vardır, bu sebeple tedaviden sonra bakıma dikkat etmelidir. Lazerle siğil tedavisi İdea Klinik şubelerinin hepsinde uygulanmaktadır ve Türkiye’nin en yaygın siğil tedavi merkezidir.

Lazerle Sivilce İzi tedavisi
Çıban gibi derine inen sivilceler iyileştiğinde çopur denilen derin çukurlara neden olabilir, bu izlarin silinmesinde lazerle sıyırma uygulanmaktadır. Geniş ve derin bir yara ortaya çıktığı için işlem sonrası mutlaka önerilen kremler kullanılmalıdır.

Dermatolojik lazer tedavilerinden sonra Kutalin Krem kullanmak içeriğindeki klorheksidin, dezpanthenol, E vitamini, hamamelis virjiniana, triticum vulgare, allantoin ve sı-uncat sayesinde şu avantajlar açısından gereklidir;

  • İltihaplanma riskini azaltır
  • Leke oluşumunu önler
  • İyileşme süresini kısaltır
  • Daha az iz kalmasını sağlar
  • Yara ve etrafındaki ödemi azaltır
  • Normal deriye sürüldüğünde deri elastikiyetini ve kalitesini arttırır.

REFERANSLAR

  1. Romanelli, M., Macchia, M., Panduri, S., Paggi, B., Saponati, G., & Dini, V. (2015). Clinical evaluation of the efficacy and safety of a medical device in various forms containing Triticum vulgare for the treatment of venous leg ulcers–a randomized pilot study. Drug Design, Development and Therapy9, 2787.
  2. Abbas, T. F., Abbas, M. F., & Lafta, A. J. (2020). Antibacterial activity and medical properties of Witch Hazel Hamamelis virginiana. Annals of Tropical Medicine and Public Health23, 23-1146.
  3. Huth, S., Marquardt, Y., Huth, L., Schmitt, L., Prescher, K., Winterhalder, P., … & Malte Baron, J. (2021). Molecular effects of photon irradiation and subsequent aftercare treatment with dexpanthenol‐containing ointment or liquid in 3D models of human skin and non‐keratinized oral mucosa. Experimental Dermatology30(5), 745-750.
  4. Temiz, S. A., & Özlü, E. (2021). Medical Complications of Tattoos. Journal of the Turkish Academy of Dermatology15(1), 1.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir