Ben Aldırma Sonrası Hangi Krem Kullanılmalı?

Benler yapılarına göre farklı yöntemlerle alınmaktadır. Hangi benin hangi yöntemle alınmasının daha uygun olacağı bu konuda tecrübeli doktor tarafından belirlenir.


Kullanılan tüm yöntemlerde ben olarak tanımlanan kısım uzaklaştırılır ve geride açık yara kalır, açık yara birçok dış faktöre karşı hassas olduğu için uygun krem kullanılması doğru bir yaklaşım olur. Kutalin Krem içeriği ben tedavisinden sonra yaşanabilecek sorunları minimize edecek şekilde tasarlanmıştır.


Ameliyatla ben alma işlemi cerrahi bir işlemdir ve alım yapılan yerde dikişle kapatılmış bir kesik kalır.
Ben tedavisi sonrası ameliyatsız yöntemlerde geride kalan küçük açık yara veya ameliyat yerinin bakımında en çok reçete edilen ürün Kutalin Kremdir. Kutalin Kremin doktorlar tarafından en fazla önerilen ürün olmasının sebebi içeriğinin en zengin olması ve daha önemlisi içeriğindeki tüm maddelerin Sağlık Bakanlığı’nın müsaade ettiği optimum oranlar olmasıdır.

Yöntemleri kısaca özetlemek gerekirse şunlar yazılabilir

Radyo Frekans

Radyo dalgalarının istenmeyen dokuyu ısıtarak buharlaştırması temeline dayanır. Çok ince uç yardımıyla beninin yüzeyinden başlanarak çeyrek mm’lik tabakalar kaldırılarak temiz zemine kadar inilir. En az iz bırakan yöntemdir. Benlerin büyük çoğunluğuna başarıyla uygulanabilir. Diğer tüm yöntemlerde olduğu gibi radyo frekans sonrası da Kutalin krem veya benzeri içerikli ilaç kullanmak sonraki dönemde olabilecek lekelenme, iltihap gibi sorunların görülme sıklığını azaltır ve en az iz kalmasını sağlar. (1)

Plazma

Plexr ismi de kullanılmaktadır. Kullanılan enerji türünün plazma olması sebebiyle bu isim tercih edilir. Daha çok yüzeysel, leke şeklindeki benlerde kullanılır. Süblimasyonla ince bir tabaka uzaklaştırılır, geride yüzeysel bir yara kalır. Yaranın büyüklüğüne göre 4-6 günde kabuk bağlar ve 2-3 haftada kabuk düşer ve geride pembe bir deri kalır. Pembelik zamanla normal deri rengine dönüşür. İşlemden hemen sonar ve devam eden günlerde Kutalin Krem Kullanmak hem iyileşme süresini kısaltır, hem pembeliğin daha çabuk düzelmesini sağlar hem de daha az iz kalmasını sağlar. (2)

Lazerle Ben Aldırma Sonrası

Yüksek ısı enerjisi taşıyan ışıkla benin yakılması işlemidir. Işık radyo frekans veya plazma gibi kontrol edilebilir bir enerji değildir. Işığın beklenenden daha derine inmesi düzeltilmesi zor çukurluklara neden olabilir, dikkatli kullanmayı ve tecrübe gerektiren bir tedavidir. Değişik türde lazerler kullanılmaktadır. (3)

Elektrokoter

Tam adı elektrokoterdir, demir keserken kullanılan kaynak makinesi gibi çalışır. Elektrikle oluşan ark enerjisiyle ben üstten yakılarak inilmesi gereken tabakaya kadar inilir. Eskiden beri yaygın olarak kullanılmaktadır. Radyo frekansın olmadığı kliniklerde kullanılmaktadır. Radyo frekans yaygınlaştıkça kullanımı azalmıştır. Daha fazla iz bırakma ihtimali olduğu için Kutalin veya benzeri bir ilaç kullanmak diğer yöntemlere kıyasla daha çok gereklidir. (4)

Ben Ameliyatı

Beni içerecek şekilde küçük bir istavrit bağı gibi eliptik kesi ile kesilerek alınır. Oluşan açıklık dikişlerle kapatılır. Benden daha kötü görünen iz kaldığı için büyük oranda terk edilmiştir. Çağdaş teknolojilerin olduğu kliniklerde yapılmamaktadır. Kötü huylu olduğu biopsi ile kesinleştirilmiş benleri alırken kullanılabilir. Fazla iz kalmaması için işlemin ertesi gün başlanarak krem kullanılması uygun olur.

Ben Aldırma Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

İşlemden hemen sonra oluşan yaraya az miktarda krem sürülüp kapatılır veya krem sürüp açık bırakılır. Yaygın şekilde ben tedavisi yapan kliniklerde çeşitli avantajları sebebiyle Kutalin ile kapatılır.
Ertesi gün banyo yapılabilir ve banyodan sonra krem ince bir tabaka halinde sürülür. Devam eden günlerde günde 2-3 defa krem sürmek iyileşmeyi hızlandırır. Güneşli saatlerde dışarı çıkılacaksa krem daha sık, tercihen her saat sürülmelidir. Alım işlemi kıyafet içinde kalıyorsa krem kısa sürede silineceği için kremi sürdükten sonra basit bir bantla kapatılabilir, açık da bırakılabilir.


İşlemden 4-6 gün sonra kabuk bağlaması beklenir ancak kabuk bağlamaması anormal bir durum değildir. Kremi kabuk düşünceye kadar kullanmak doğru bir yaklaşım olur.


Kabuk düşünce pembe bir zemin ortaya çıkar. Bu revaskülarizasyon denilen geçici ve iyileşmenin olması gereken bir dönemidir. Pembelik dönemi kişinin bünyesine göre 2 hafta ile 8 ay arasında değişir. Beyaz tenli insanlarda daha geç düzelir. Vücut bölgesinde daha da geç düzelir.


Ben alındıktan sonra mutlaka iz kalır, doğru yöntemle uygun şekilde alındıysa, işlem sonrası uygun krem kullanıldıysa oluşacak iz sohbet mesafesinden algılanamayacak kadar belirsiz olur.
Bazı klinik reklamlarında “iz kalmaz” , “hiç iz kalmaz”, “iz kalmadan ben silme” , “iz kalmadan benlerinizden kurtulun” gibi cümleler okursanız şüphe ile yaklaşın çünkü her yöntemde iz kalır ama doğru yaklaşımla minimal iz kalır.

Ben aldırma işlemi nasıl yapılır, hangi yöntemler uygulanır gibi sorularınızın cevaplarının yanı sıra, tedavi öncesi ve sonrasına dair görselleri ve tedavi videolarını izlemek isterseniz, ideaklinik.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

REFERANSLAR

  1. Wen, X., Li, Y., & Hamblin, M. R. (2020). A microneedling fractional radiofrequency device for the treatment of nevus comedonicus. Dermatologic surgery: official publication for American Society for Dermatologic Surgery [et al.]46(1), 148.
  2. Ritina, I. F., Rubins, S. A., & Rubins, A. Y. (2017). EXPERIENCE OF REMOVING BENIGN NEOPLASMS OF SKIN IN CERVICOFACIAL AREA USING THE METHOD OF PLASMA ABLATION. Vestnik dermatologii i venerologii93(4), 44-52.
  3. Suzuki, H., & Anderson, R. R. (2005). Treatment of melanocytic nevi. Dermatologic therapy18(3), 217-226.
  4. Crumay, H. M. (1978). Electrocautery. In Physical Modalities in Dermatologic Therapy (pp. 200-202). Springer, New York, NY.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir