Küçük Cerrahi İşlem Sonrası Hangi Krem Kullanılmalı?

Cerrahi işlem yani ameliyat dendiğinde çok değişik ameliyatlar akla gelir. Bunların ayaktan, bölgesel uyuşturma ile yapılanlarına küçük cerrahi işlemler denir.

Büyük ameliyatlardan sonra bakım çok değişebilmektedir ancak küçük işlemlerden sonra ameliyat yeri bakımı daha kolay, daha az riskli ve daha az zahmetlidir. Büyük ameliyatlardan sonra çeşitli maddelerle pansumanlar gerekirken lokal anestezi ile yapılabilen küçük işlemlerden sonra Kutalin Krem ile ince bir tabaka oluşturmak yeterlidir.

Küçük Cerrahi Girişim Nedir?

Kutalin Kremle bakım yapılabilecek girişimler;

 • Yağ bezesi (lipom) çıkarma
 • Yağ kisti (cebace cyst) çıkarma
 • Ben alma
 • Nasır tedavisi
 • Siğil yakma veya buharlaştırma
 • Sünnet
 • Göz kapağı fazlalığı alma
 • Tırnak batması
 • Ksantelazma eritme
 • Milia eritme
 • Kondilom tedavisi
 • İp askı uygulamaları sonrası
 • küpe takma
 • Piercing takma
 • Döve uygulaması
 • Dövme silme (ilaçla dövme kusturma)
 • Kalıcı kontur (kaş, dudak, eye liner vs)
 • Dermabrazyon
 • TCA kimyasal peeling

Bu işlemler küçük ameliyat veya uygulamalar grubuna girer ve her ne kadar deri ve deri katmanları hasarlansa da bakımı büyük ameliyatlar gibi karmaşık değildir. Krem uygulamak genellikle yeterlidir.

Küçük Ameliyat Sonrası Bakım Nasıl Yapılmalı?

Bu konuda en doğru yaklaşım müdahaleyi yapan doktorun önerilerine uymaktır. Kabaca şu şekilde yaklaşılabilir; Yağ bezesi veya yağ kisti çıkarma, kitlenin büyüklüğüne göre 2 – 3 cm deri kesisi olur, bu kesik normal veya gizli dikişlerle, gelişmiş kliniklerde deri yapıştırıcısı ile kapatılır. Her üç durumda da ertesi gün yaranın üstünde pansuman varsa alınır, normal banyo yapılır sonraki dönemde günde 2-3 defa Kutalin Krem ince bir tabaka şeklinde sürülür.

Ben tedavisi, ameliyatla alındıysa dikiş veya yapıştırıcı ile kapatılır, ameliyatsız yöntemlerle alındıysa az bi kremle üstü kapatılır sonrası ban uygulanabilir uygulanmaya da bilir. Dikişler alındıktan sonra ya da kabuk düştükten sonra kremi sürmeye gerek kalmaz.

Nasır tedavisi, ameliyatla tedavi artık pek yapılmamaktadır bunun yerine radyo frekansla alınmaktadır. Nasırın kökü alındığı için 4-8 mm lik bir çukurluk kalır, çukur kremle doldurulur ve üstü kapatılır. 2 gün sonra normal banyo yapılır, nasır alınan bölge duş tutarak temizlenir, banyodan çıkınca yeniden kremle doldurulur ve basitçe bantla kapatılır.

Siğil yakma veya buharlaştırma, ben tedavisinde yapılanlar uygulanır. Sünnet, işlemden sonra gazlı bezin yara yerine yapışmaması için bolca krem sürülerek kapatılır, 2 – 3 gün sonra pansuman alınır ve günde 3-4 defa krem sürülerek devam edilir.

Göz kapağı fazlalığı alma, genellikle gizli dikiş konur ve ertesi gün pansuman açılır, sonraki günlerde ince bir tabaka krem sürmek yeterli olur. Tırnak batması, 3 gün sonra pansuman açılır, banyo yapılır, yara bölgesi Betadin ile silinip kremle kapatılır.

Ksantelazma ve milia eritme, oluşan deri açıklığı 2. Günden itibaren günde 2 defa yıkanır ve kremle kapatılır. Kondilom tedavisi, aslında siğil gibi bakım yapılabilir ancak bölgenin çok bakteri içermesi ve nemli olması sebebiyle daha sık yıkama ve herhangi bir krem değil mikrop öldürücü etkisi olan Kutalin Krem kullanılması iyileşmeyi hızlandırır, iltihap riskini azaltır.

Döve uygulaması, tam anlamıyla ameliyat denilemez ama ciltte yüzlerde tam kat olacak şekilde delikler açıldığı için iltihap riski vardır bu sebeple mikrop öldürücü krem kullanmak iyi olur.

Dövme silme, gerek ilaçla dövme kusturma şeklinde olsun ister lazerle silinsin her ikisinde de 1. Derece yanık olur ve yanık bakımı gibi yaklaşmak gerekir, 1. Derece yanıklar iltihaplanırsa 2. Dereceye ilerler ve belirgin yanık izi kalır. İltihaplanma riskini azaltıcı kremler kullanmak gerekir.

Kalıcı kontur, aslında farklı isimler kullanılsa da bir tür dövmedir ve dövme gibi yaklaşılması gerekir.
Dermabrazyon ve yaklaşık aynı derinlikte yaralanma olan TCA kimyasal peeling derin yaralanmadır ve sonrası bakım ciddiye alınmalıdır. Bu uygulamalardan sonra leke gelişimi sık görüldüğü için güneşe çıkma yasaklanır ama yine de Kutalin gibi güneş koruyucu etkisi yanı sıra iltihap önleyici, yara iyileşmesini hızlandırıcı ve iz kalma ihtimalini minimize eden krem kullanmak alınacak sonucun daha memnun edici olmasına katkı sağlar.

Yara Bakımı İçin Hangi Krem Kullanılmalı?

Kutalin krem en çok reçete edilen kremdir bunun en önemli sebebi içeriğindeki aktif madde sayısının fazlalığı ve bunların optimum düzeyde kullanılmış olmasıdır
Tercih sebepleri kısaca özetlenirse;
Klorhexidine; Etkili bir mikrop öldürücüdür. (1)
Hamamelis virginiana yara iyileşmesini hızlandırır. (2).
Triticum vulgare kullanımı yara iyileşme süresini kısaltır. (3)
Çinko oksit yara iltihaplanmasını önler. (4)

REFERANSLAR

 1. Barbour, M. E., Maddocks, S. E., Grady, H. J., Roper, J. A., Bass, M. D., Collins, A. M., … & Saunders, M. (2016). Chlorhexidine hexametaphosphate as a wound care material coating: antimicrobial efficacy, toxicity and effect on healing. Nanomedicine11(16), 2049-2057.
 2. Gilhooley, S. Medical Attributes of Hamamelis virginiana-Witch hazel.
 3. Sanguigno, L., Minale, M., Vannini, E., Arato, G., Riccio, R., Casapullo, A., … & Cuomo, O. (2015). Oligosaccharidic fractions derived from Triticum vulgare extract accelerate tissutal repairing processes in in vitro and in vivo models of skin lesions. Journal of ethnopharmacology159, 198-208.
 4. Prema, D., Prakash, J., Vignesh, S., Veluchamy, P., Ramachandran, C., Samal, D. B., … & Devanand Venkatasubbu, G. (2020). Mechanism of inhibition of graphene oxide/zinc oxide nanocomposite against wound infection causing pathogens. Applied Nanoscience10(3), 827-849.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir